Naujienos

Klaipėdos kamerinis orkestras ir Šeiko šokio teatras Kaune pristatys muzikos ir šokio spektaklį

Antradienis 28 rugsėjo 2021 14:33

 

LRT.lt
2021.09.20 

Klaipėdos kamerinis orkestras (orkestro meno vadovas – violončelininkas Mindaugas Bačkus) ir Šeiko šokio teatras pristato šiuolaikinės muzikos ir šokio spektaklį „Esamasis laikas“. Spektaklis-koncertas bus rodomas vienintelį kartą – rugsėjo 30 d., Kaune, rašoma „Klasikos degustacijos“ pranešime žiniasklaidai.
 
Renginio premjera įvyko 2020 m. Klaipėdoje, o dabar kviečiame į antrąjį spektaklį, Kauno kultūros centre.
 
Spektaklyje dalyvauja net 32 menininkai – kamerinis orkestras, pianistė, šokėjai. Šokius puošia apšvietimas ir net fejerverkai. Muzikiniu spektaklio pagrindu tapo kompozitorių Ramintos Šerkšnytės, Žibuoklės Martinaitytės, Justinos Repečkaitės, Loretos Narvilaitės ir Vidmanto Bartulio itin skirtingo braižo kūriniai. Jiems šokio miniatiūras sukūrė įvairių kartų ir mokyklų choreografai Lora Juodkaitė, Oksana Griaznova, Aira Naginevičiūtė, Aušra Krasauskaitė, Lukas Karvelis. Kompozicijose choreografai atskleidė savo patirtis su konkrečiu kūriniu ir dabartimi.
 
Esamasis laikas kiekvieną akimirką tampa praeitimi, tačiau žmogaus gyvenimo laikas, filosofiškai žvelgiant, per visą žemiškąją kelionę lieka esamuoju, gyvenančiu mumyse.
 
„Mane inspiravo galinga kompozitorės Ž. Martinaitytės kūrinio „Pavasaris“ energija. Šokyje kalbu apie žmogaus santykį su neišvengiamybe, apie gimimą ir mirtį. Ši kaita natūrali tiek gamtoje, tiek mūsų gyvenime, tačiau ją išgyvename įvairiomis emocijomis. Dažnai balansuojame tarp tragizmo ir susitaikymo su esatimi“, – pasakoja choreaografė A. Krasauskaitė.
 
Tiek savo pavadinimu, tiek ir menine raiška „Esamasis laikas“ taip pat atkreipia visuomenės dėmesį į pagarbų muzikos, šokio bei kitų kūrinių viešą rodymą, t.y. kalba apie tai, kaip svarbu už kiekvieno kūrinio viešą atlikimą užmokėti autorių teises atstovaujančioms organizacijoms LATGA, AGATA ar klausytis muzikos iš legalių platformų. Kartą atsiradęs, kūrinys visada yra esamojo laiko, nes atliekamas pulsuoja čia ir dabar prieš žiūrovą ar klausytoją. Net jei autoriaus jau nebėra tarp gyvųjų, kūrinys tęsia savo kelionę ir grožio bei gėrio misiją.
 
Programoje – įvairių šalių muzikų rankose skambėję, Lietuvoje ir pasaulyje prestižinius įvertinimus pelniusių kompozitorių kūriniai: R. Šerkšnytės „De Profundis“, L. Narvilaitės „Siena“, Ž. Martinaitytės „Pavasaris“ (iš opuso „Sielunmaisema“), J. Repečkaitės „Chartres“ , V. Bartulio „I like Marlene Dietrich“.
 
Daugelis šių opusų parašyti jau 2-ajame tūkstantmetyje, tik Ramintos Šerkšnytės pjesė atsirado ant tūkstantmečio slenksčio – tai jos jaunystės kūrinys, dabar tapęs vienu populiariausių lietuvių kūriniu apskritai. Jaunatviško skambesių grožio persunktas Justinos Repečkaitės „Chartres“. Loretos Narvilaitės muzika išsiskiria poetiška pajauta, Žibuoklės Martinaitytės muzikos stilius kupinas filosofiškos dvasios. „I like Marlene Dietrich“ – vienas iš daugiau nei 10-ies Vidmanto Bartulio ciklo „I like...“ kūrinių, kur kompozitorius originalia savo kalbėsena transformuoja ankstesnių epochų muziką – atskleidžia tarsi esamojo laiko žiūrą.
 
„Esamasis laikas“ – tai puiki ir nedažna galimybė susipažinti su šiuolaikine lietuvių kompozitorių muzika, kai viename renginyje sutelkti ryškūs kūriniai. Pakili proga susitikti su vienu talentingiausių šokio teatrų Lietuvoje. Intriguojantis šansas pasigėrėti unikalaus skambesio, užsienio šalyse ir Lietuvoje žinomo Klaipėdos kamerinio orkestro. Šokio teatro meno vadovė Agnija Šeiko šiemet apdovanota Vyriausybės kultūros ir meno premija už šiuolaikinio šokio plėtrą Vakarų Lietuvoje.
 
Agnijos Šeiko kostiumo dailininkė Sandra Straukaitė. Projektą ruošia klasikinės muzikos renginių organizatorė kompanija „Klasikos degustacija“. Informacinis rėmėjas – LRT.