Šveicarijos meistrai ir Beethovenas

2019 Balandžio 1 Įvykęs renginys
1 val. 20 min.
18.00 – 24.00 €

Renginio pradžia: 18.30 val.
„Orchestra della Svizzera Italiana“
(Šveicarija)
Dirigentas Markus Poschner (Vokietija–Austrija–Šveicarija)
Solistas Francesco Piemontesi (fortepijonas, Šveicarija)„Klaipėdos muzikos pavasaris“ visą balandžio mėnesį klaipėdiečius skatins išgirsti muzikos ir atgimstančios gamtos garsus! Jau 44-ąjį kartą vykstančio festivalio atidarymo koncertas balandžio 1 dieną, pirmadienį, 18.30 valandą kvies klausytojus pasimėgauti svečių iš Šveicarijos muzikavimu. Koncertuos dirigento Markuso Poschnerio vadovaujamas Orchestra della Svizzera Italiana (OSI) ir pianistas Francesco Piemontesi. Šveicarijos meistrai ir Beethovenas“ – taip pavadintoje programoje skambės du didingi garsiojo Vienos klasiko Ludwigo van Beethoveno kūriniai: III koncertas fortepijonui ir orkestrui ir VIII simfonija.
 
1935 m. įkurtas Orchestra della Svizzera Italiana reziduoja itališkojoje Šveicarijos dalyje, Lugano mieste. Čia jis dažniausiai koncertuoja Sala Teatro Lugano Arte e Cultura salėje, kurią kolektyvas laiko savo namais, bei Auditorio Stelio Molo RSI, kurioje skamba šiuolaikinės muzikos repertuaras. Orchestra della Svizzera Italiana daug bendradarbiauja su operos ir šokio spektaklių statytojais, o viena svarbiausių jo veiklos krypčių – edukaciniai renginiai. Kolektyvo koncertuose kasmet apsilanko daugiau nei 11 000 vaikų, kuriems orkestras rengia specialias programas. Aukščiausiu savo veiklos įvertinimu kolektyvas laiko šiemet pelnytą ICMA tarptautinį apdovanojimą.
 
Vyriausiasis orkestro dirigentas ir šios programos vadovas M. Poschneris sako: „Aš ypač džiaugiuosi šia muzikine kelione, kurią pradėjau su OSI orkestru. Ji žada daugybę neužmirštamų akimirkų.“ Miunchene gimęs muzikas 2004 m. pelnė geriausio Vokietijos dirigento apdovanojimą. M. Poschneris dirigavo daugeliui žinomiausių Vokietijos ir kitų šalių orkestrų, su kuriais gastroliavo įvairiose pasaulio šalyse. Tai Staatskapelle Dresden, Konzerthausorchester Berlin, Miuncheno filharmonijos, Vienos ir Bambergo simfoniniai, Berlyno ir Štutgarto Radio simfoniniai, WDR Kiolno simfoninis, Danijos nacionalinis simfoninis, Metropolitan simfoninis Tokijuje ir kiti orkestrai. Jis dirigavo spektaklius Berlyno, Ciuricho, Frankfurto, Hamburgo, Kiolno operų teatruose. Nuo 2015 metų dirigentas dirba su Orchestra della Svizzera Italiana.  Nuo 2017 metų jis taip pat yra Linco Landestheater operos vadovas ir Bruckner Orchestra Linz vyriausias dirigentas.
 
Solistas F. Piemontesi kritikų apibūdinamas kaip pianistas, „derinantis stulbinančią techniką ir mažai kam pasiekiamą intelektualų muzikavimo pradą“. Puikus W. A. Mozarto kūrybos ir vėlyvojo romantizmo opusų interpretatorius koncertuoja visame pasaulyje su žinomiausiais simfoniniais kolektyvais – Leipzigo Gevandhaus, Oslo filharmonijos, BBC simfoniniu, Izraelio filharmonijos, Seulo filharmonijos ir kitais orkestrais. F. Piemontesi garsėja kaip talentingas kamerinės muzikos atlikėjas. Jo solo rečitaliai skambėjo Londono Wigmore Hall, Amsterdamo Concertgebouw, Tokijo Suntory Hall ir kitose prestižinėse scenose. Tarptautinė pianisto karjera prasidėjo 2007 m., laimėjus prestižinį Karalienės Elžbietos pianistų konkursą ir tapus BBC „Naujosios kartos atlikėjų“ projekto nariu.
 
M. Poschnerio diriguojamo Orchestra della Svizzera Italiana, ir solisto F. Piemontesi interpretacijoje suskambės L. van Beethoveno III koncertas fortepijonui ir orkestrui c-moll, autoriaus dedikuotas Prūsijos princui Louisui Ferdinandui. Tai klasikinės 3 dalių formos pavyzdys su išplėtota solisto partija. Įdomu, kad kūrinio premjeros metu 1803 metais solo partiją grojo pats kompozitorius.
Žymiojo Vienos klasiko VIII simfonija F-dur yra lyriškesnė, šviesesnė nei jo dramatinės III ar V simfonijos. Kai kurie VIII simfonijos instrumentiniai pasažai ar garsiniai efektai klausytojų gali būti suvokiami kaip muzikiniai pokštai. Net pats autorius kūrinį žaismingai vadino „mano mažoji simfonija F-dur“, nes jo VI simfonija sukurta toje pačioje tonacijoje, bet yra didesnės apimties.
Festivalį „Klaipėdos muzikos pavasaris“ rengia Klaipėdos koncertų salė, jau pasiruošusi savo erdvėse sutikti jo dalyvius ir klausytojus. Iki greito pasimatymo!  
Orkestro rėmėjai:
  • Werner H. Spross-StiftungLudwig van Beethoven