Šiuolaikinės muzikos maratonas

2019 Spalio 1 Įvykęs renginys
4 val.
10.00 €
Renginio vieta: Klaipėdos koncertų salės I a. fojė 
Tarptautinei muzikos dienai
17.30  val. Andrius Vasiliauskas (fortepijonas)
Programa: Maurice Ravel, Julius Juzeliūnas, Tomas Juzeliūnas.
18.30 val.  Caroline Savickienė (obojus, Danija–Lietuva), Rimvydas Savickas (klarnetas)
Programa: Julius Juzeliūnas, Vaida Striaupaitė-Beinarienė, Finn Høffding.
19.30 val.  Ingrida Armonaitė (smuikas), Indrė Baikštytė (fortepijonas)
Programa: Eduardas Balsys, Osvaldas Balakauskas, Vytautas Barkauskas.
20.30 val.  Gleb Pyšniak (violončelė), Pavel Giunter (perkusija)
Programa: Anatolijus Šenderovas, Viktor Grishin, Arvo Pärt, Wim Henderickx.
Maratono vedėja – muzikologė Veronika Janatjeva
Neformalūs pokalbiai su atlikėjais pertraukų metu
 


Šiuolaikinės muzikos maratonas tęsis daugiau nei keturias valandas!

 

Festivalis „Permainų muzika“ kviečia į ypatingą renginį, vyksiantį spalio 1 dieną, antradienį, kai visame pasaulyje minima tarptautinė muzikos diena. Ją šįkart pažymėsime šiuolaikinės muzikos maratonu. Tai bus keturių dalių renginys, truksiantis daugiau nei keturias valandas. To Klaipėdos koncertų salėje dar nebuvo!

Maratonas startuos 17.30 val. – valandą anksčiau, nei įprasti KKS repertuaro renginiai. I aukšto fojė susirinkusi publika turės galimybę paklausyti pirmąjį kartą čia koncertuojančio pianisto Andriaus Vasiliausko. Jo programoje išgirsime lietuvių muzikos klasiko Juliaus Juzeliūno ir jo sūnaus Tomo Juzeliūno kūrinius. Atlikėjas teigia, kad „ieškojo progos viešai pristatyti prasmingą tėvo ir sūnaus muzikos kalbos požiūriu be galo įdomiai evoliucionuojančią kūrybą“.

Du skirtingų nuotaikų M. Ravelio kūriniai – jautrioji „Pavana mirusiai infantei“ ir žaižaruojantis „Vandens žaismas“ – įrėmins lietuviškąją programos dalį. Joje suskambės J. Juzeliūno Sonata Nr. 2, kurios natas prieš daugelį metų pats kompozitorius įteikė pianistui. Taip pat išgirsime T. Juzeliūno „Regnum fantaziją“, pasak A. Vasiliausko, jau ne kartą viešai atliktą ir sulaukusią klausytojų pripažinimo, ir praėjusiais metais parašytą Sonatą, kuri bus atlikta pirmąjį kartą, dalyvaujant pačiam autoriui.

Pianistas yra garsios muzikų Vasiliauskų dinastijos atstovas: jo tėvas buvo muzikas, o trys broliai, dvi seserys ir žmona taip pat yra muzikai. (Beje, iš šios dinastijos kilusi ir dirigentė Mirga Gražinytė-Tyla.) A. Vasiliauskas rengia rečitalius, groja kameriniuose ansambliuose, akompanuoja vokalistams. Jo dėmesio centre – XIX–XXI a. autorių kūryba.

 

Obojininkė Caroline Savickienė ir klarnetininkas Rimvydas Savickas, pasirodysiantys antrojoje maratono dalyje, pripažįsta, kad jų kaip dueto kelias nėra ilgas: pirmą kartą kartu jie grojo per pernai vykusias savo vestuves. Magistro laipsnį Kalifornijos valstijos Fulertono universitete (JAV) įgijęs klarnetininkas, beje, kilęs iš Skuodo, grįžo į tėvynę ir čia vedė iš Danijos kilusią obojininkę. Rimvydas yra laimėjęs keletą tarptautinių konkursų ir stipendijų, kaip solistas koncertavo su orkestrais Lietuvoje, JAV ir kitose šalyse. Caroline’os kūrybinėje biografijoje taip pat įrašyti soliniai pasirodymai su orkestrais Lietuvoje ir Danijoje.

Pasak atlikėjų, „programą pasirinkome tokią, nes norėjome, kad būtų lietuviški ir daniški kūriniai. Lietuviška muzika atspindės ir mūsų šeimos apsisprendimą kurti gyvenimą Lietuvoje.  J. Juzeliūno Sonatą obojui ir klarnetui pasirinkome dėl dviejų priežasčių: pirma – tai gerai žinomas lietuvių kompozitorius, o antra – šis kūrinys labai sudomino.“ Į programą atlikėjai įtraukė ir du labai skirtingus Vaidos Striaupaitės-Beinarienės solinius kūrinius pučiamiesiems. Tai „Lietaus žaidimai“ obojui solo ir „Mozaika IV“ klarnetui solo.

Dueto teigimu, „danų kompozitoriaus Finno Høffdingo „Dialogų ciklas“ kelia asociacijų su dialogais šeimos gyvenime, tad manome, kad atliekant šį kūrinį mūsų šeimyninis duetas galėtų įdomiai suskambėti. Nors kūrinys yra seniau parašytas, jis skamba labai naujai. “

 

Trečiojoje maratono dalyje išgirsime muziką kompozitorių, kurių pavardės prasideda B raide. Tai Eduardas Balsys, Osvaldas Balakauskas ir Vytautas Barkauskas. Pasak koncerto atlikėjų – smuikininkės Ingridos Armonaitės ir pianistės Indrės Baikštytės, visi šie autoriai savo kūryba įnešė permainų į lietuvių muzikos istoriją. Abi atlikėjos ne tik labai aktyviai reiškiasi Lietuvos ir užsienio koncertinėse scenose, bet yra ir puikios pedagogės.

Lygiai prieš 100 metų gimusio E. Balsio kūriniai iki šiol žavi polėkiu ir temperamentu. Kompozitorius buvo 7-ojo dešimtmečio stilistinio lūžio lyderis, turėjęs didžiulės įtakos tolesniam lietuvių muzikos atsinaujinimo procesui. Koncerte suskambės keturi fragmentai iš E. Balsio baleto „Eglė, žalčių karalienė“, kuris buvo kuriamas Lietuvos pajūryje, Palangoje.

O. Balakauskas nuo 7-ojo dešimtmečio vidurio įsitvirtino lietuvių moderniosios muzikos „smaigalyje“ kaip vienas ryškiausių kūrėjų ir svariausių autoritetų, darančių įtaką ne vienai kompozitorių kartai. Koncerte išgirsime jo kompoziciją „Lietus Krokuvai“, meistriškai sukomponuotą iš keliolikos faktūrinių variacijų.

Beje, įdomu prisiminti, kad E. Balsio ir O. Balakausko žingsnių aidą mena ir Klaipėdos grindinio akmenys, Vytauto Didžiojo gimnazijos ir S. Šimkaus konservatorijos koridorių sienos.

Vienas pirmųjų Lietuvoje išbandęs serializmo, aleatorikos, polistilistikos galimybes, Vytautas Barkauskas vėliau pasuko intuityvesnio komponavimo link, siekdamas natūralaus skambesio grožio ir išraiškingumo. I. Armonaitė ir I. Baikštytė interpretuos šio kompozitoriaus Sonatą Nr. 3.

 

Maratono finalas patikėtas violončelininko Glebo Pyšniako ir perkusininko Pavelo Giunterio duetui. Pasak Pavelo, „mano tėvas buvo violončelininkas, tad šis instrumentas yra man artimas. Esu nemažai koncertavęs su violončelės atlikėjais, o su Glebu kartu grosime pirmą kartą“.

Tarp koncerte skambėsiančių kūrinių bus pavasarį anapilin išėjusio kompozitoriaus Anatolijaus Šenderovo Sonata violončelei ir mušamiesiems. Nors pripažintas autorius ją dedikavo žymiam violončelininkui  Davidui Geringui, tačiau pažymėjo, jog P. Giunteris yra nepakeičiamas šio kūrinio perkusijos partijos atlikėjas. Ryškus jaunosios kartos muzikas, Čiurlionio kvarteto artistas, vertingų meninių projektų iniciatorius G. Pyšniakas su A. Šenderovo kūryba taip pat yra gerai susipažinęs.

Renginio pabaigoje nuskambės du labai skirtingos nuotaikos kūriniai –  nuostabiai subtili esto Arvo Pärto kompozicija „Spiegel im Spiegel“, kurią P. Giunteris aranžavo violončelei ir perkusijai, bei temperamentinga olando Wimo Henderickxo „Afrikietiška siuita“.

 

Šiuolaikinės muzikos gerbėjų lauks ne tik įkvepianti dabarties muzika, bet ir neformalūs pokalbiai su atlikėjais pertraukų metu, kuriuos ves muzikologė Veronika Janatjeva, vėsų rudens vakarą sušildanti arbata bendrauti nuteikiančiose jaukiose Koncertų salės erdvėse. Laukiame pačių žingeidžiausių ir ištvermingiausių melomanų, kurie pasiryžę čia praleisti net 4 valandas! Jeigu negalite viso vakaro skirti muzikos šventei, kviečiame užsukti pas mus nors porai valandų!

Šio koncerto bilietui yra taikomas 1,20 Eur BILIETAI.lT bilietavimo mokestis. Mokesčiui nuolaidos nėra taikomos.