Repertuaras ir gastrolės

Siela ir kūryba

2019 Rugsėjo 20 Įvykęs renginys
1 val. 50 min.
10.00 €
Renginio laikas: 18.30 val. 
Renginio vieta: Klaipėdos koncertų salė
Klaipėdos kamerinis orkestras
Meno vadovas ir solistas Mindaugas Bačkus (violončelė)
Dirigentas ir solistas Hartmut Rohde (altas, Vokietija)
Solistė Ingrida Rupaitė-Petrikienė (smuikas)
Dalyvauja: Beata Ignatavičiūtė (sopranas), Sigitas Petrulis (trimitas), Jonas Baranauskas (aktorius), Ingrida Spalinskaitė-Kurienė (perkusija). 
Programa: Žibuoklė Martinaitytė (premjera), Arvydas Malcys, Erkki-Sven Tüür, Ursula Mamlok, György Ligeti, Heiner Goebbels.
Koncerto vedėjas - muzikologas Viktoras Gerulaitis
 


Koncertinio sezono pradžia su „Permainų muzika“

Jau 15-ąjį rudenį skaičiuojantis šiuolaikinės muzikos festivalis „Permainų muzika“ atveria naujojo Klaipėdos koncertų salės sezono duris. Tuo pačiu jis pradeda kelionę link 15-ojo Klaipėdos koncertų salės gimtadienio, kuris bus paminėtas 2020 metų balandžio 1-ąją. Kviečiame susitikti pirmojoje šios daug įsimintinų muzikinių atradimų žadančios kelionės stotelėje rugsėjo 20-ąją, penktadienį, 18.30 val. Jos programą „Siela ir kūryba“ rengia Klaipėdos kamerinis orkestras, vadovaujamas Mindaugo Bačkaus.

Koncertų salė pagrįstai didžiuojasi, kad Klaipėdos kamerinis orkestras yra tikras miesto kultūros švyturys, skleidžiantis savo šviesą ne tik Lietuvoje, bet ir už jos ribų. Šiemet surengtos sėkmingos gastrolės Vokietijoje, Rusijoje, Šveicarijoje, kaip ir nuolatiniai pasirodymai Vilniuje bei kitose šalies scenose plečia ne tik kolektyvo repertuarą, bet ir scenos partnerių bei gerbėjų ratą. Profesionaliai parengtas ir ambicingas menines programas atliekantis orkestras glaudžiai bendradarbiauja su kolegomis iš mūsų šalies ir viso pasaulio.  

Su Klaipėdos kameriniu orkestru festivalio atidarymo koncerte pirmąkart muzikuos Hartmutas Rohde,vienas žymiausių altininkų Europoje, Berlyno meno universiteto profesorius. Kaip solistas ir dirigentas jis pasirodo Niujorko Carnegie Hall, Amsterdamo Concertgebouw, Berlyno filharmonijoje, Diuseldorfo Tonhalle, Londono Wigmore Hall, Seulo meno centre ir kitose prestižinėse salėse. H. Rohde dalyvavo Zalcburgo, Berlyno, Pablo Casalso, Reingau, Ravinijos, Šlėzvigo-Holšteino, Wratislavia Cantans, Haydno, Jeruzalės, Australijos kamerinės muzikos, Le Pont Festival Japonijoje ir kituose festivaliuose. Jis koncertuoja su Bonos Beethoveno orkestru, NDR Radiophilharmonie, Miuncheno simfoniniu, Bremeno, Jerevano filharmonijų, Miuncheno, Manheimo ir Bazelio kameriniais orkestrais. H. Rohde’s įrašus išleido EMI, Decca, Arte Nova ir Darbinghaus & Grimm įrašų kompanijos.

Atliekant Arvydo Malcio Koncertą smuikui, altui ir styginių orkestrui H. Rohde scenos partnere bus talentinga smuikininkė Ingrida Rupaitė-Petrikienė. Puikiai uostamiesčio publikai pažįstama atlikėja  pastaraisiais metais dirbo Klaipėdos kamerinio orkestro koncertmeistere. Įtaigus ir raiškus jos muzikavimas kaskart žavi naujomis spalvomis, sodriais dinamikos ir garso išgavimo kontrastais. Smuikininkė pasižymi ypatingu gebėjimu sutelkti orkestrą emocingam muzikavimui.

Programoje suskambės specialiai festivaliui sukurto Žibuoklės Martinaitytės kūrinio „Sielovaizdis“ premjera. Originalus jo pavadinimas yra suomiškas Sielunmaisema.  Pasak autorės, „iš tiesų, tas žodis, kai jį pirmąkart pamačiau, ir įkvėpė kūriniui“.

„Tai specifinė vieta, kurią nešiojamės giliai savyje ir dažnai mintyse į ją grįžtame“, pasakoja kompozitorė. „Sielovaizdis susijęs su identiteto ir vietos klausimu, kurį, regis, sprendžiu savuoju gyvenimu paraleliai dviejose kultūrose Lietuvoje ir JAV. Ne kartą esu sakiusi, kad muzika man – tikrieji namai. Šiuo atveju kūrinys tampa tuo idealiuoju sielovaizdžiu, atspindinčiu ir prigimtinės terpės peizažą, matomą per keturių metų laikų prizmę“.

Beje, neseniai Ž. Martinaitytė prestižiniuose muzikos apdovanojimuose „Global Music Awards“ pelnė 2 aukso medalius. Violončelei ir styginiams skirto jos premjerinio kūrinio solo partiją grieš orkestro meno vadovas violončelininkas Mindaugas Bačkus. „Puikus neakademiško mąstymo muzikantas, drąsiai bandantis neįprastas spalvas ir sprendžiantis sudėtingas muzikines idėjas“, taip jį apibūdina muzikologė Beata Baublinskienė.

Koncerte taip pat bus atlikti užsienio autorių Erkki-Sven Tüüro, Ursulos Mamlok ir György Ligeti orkestriniai kūriniai, anksčiau dar neskambėję Klaipėdoje. Programą įrėmins teatrališka garsaus vokiečių kompozitoriaus ir režisieriaus Heinerio Goebbelso kompozicija „In The Country Of Last Things“ / „Paskutinių daiktų šalyje“. Pasak 2017 m. „Permainų muzikoje“ viešėjusio jos autoriaus, jis sąmoningai stengiasi plėsti teatro meno ribas, keisti ar provokuoti žiūrovo suvokimą.

Kompozitoriaus sumanymu kūrinys bus atliekamas koncerto pradžioje ir pabaigoje su skirtingais tekstais iš Paulo Austerio to paties pavadinimo romano. H. Goebbelso kūrinį kartu su H. Rohde’s diriguojamu Klaipėdos kameriniu orkestru interpretuos Jonas Baranauskas (aktorius), Beata Ignatavičiūtė (sopranas), Sigitas Petrulis (trimitas), Ingrida Spalinskaitė-Kurienė (perkusija).

Šio koncerto bilietui yra taikomas 1,20 Eur BILIETAI.lT bilietavimo mokestis. Mokesčiui nuolaidos nėra taikomos.