Rapsodija fortepijonui ir pučiamiesiems

2019 Lapkričio 8 Įvykęs renginys
1 val. 50 min.
10.00–14.00 €
Renginio laikas: 18.30 val. 
Renginio vieta: Klaipėdos koncertų salė
Valstybinis pučiamųjų orkestras „Trimitas“
Dirigentas Aleksandras Šimelis
Solistai Petras Geniušas (fortepijonas), Rimvydas Savickas (klarnetas)
Birutė Mar (režisierė)
Kristina Norvilaitė-Geniušienė (dailininkė)
Programa: Igor Stravinskij, George Gershwin, Erik Satie.


Petras Geniušas,  Rimvydas Savickas ir „Trimitas“ XX amžiuje

XX amžiaus muzika – miesto dvasios atspindys, kompozitorių partitūrose nugulę industrinio pasaulio įkvėpti ritmai. Teatralizuotame koncerte „Rapsodija fortepijonui ir pučiamiesiems“ į vientisą veiksmą susijungs didžiųjų praėjusio amžiaus meistrų Igorio Stravinskio, Georgo Gershwino ir Eriko Satie kūryba. Į netikėtas tarpžanrines sąsajas leisis valstybinis pučiamųjų instrumentų orkestras „Trimitas“, dirigentas Aleksandras Šimelis, solistai Petras Geniušas (fortepijonas), Rimvydas Savickas (klarnetas). Koncerto programai išskirtinumo suteiks režisierės Birutės Mar ir dailininkės Kristinos Norvilaitės-Geniušienės indėlis. Pasinerti į šią ypatingą koncertinę patirtį Klaipėdos koncertų salėje kviesime lapkričio 8 dieną, penktadienį, 18.30 valandą.

Valstybinis pučiamųjų instrumentų orkestras „Trimitas“ – tai universalus kolektyvas, grojantis klasikinius, šiuolaikinius, sakralinius, estradinius, džiazo kūrinius. Bendradarbiaudamas su žymiausiais Lietuvos bei užsienio solistais, kompozitoriais ir dirigentais „Trimitas“ atlieka tiek pasaulio, tiek mūsų šalies kompozitorių kūrybą. Tarptautiniuose pučiamųjų orkestrų festivaliuose ir konkursuose, į kuriuos suvažiuoja kolektyvai iš viso pasaulio, „Trimitas“ išsiskiria profesionalumu, savitumu ir gera nuotaika.

Pianistas Petras Geniušas dėl savo išlavinto muzikinio skonio, technikos ir jautrumo garsui yra gerai žinomas ir vertinamas džiazo, klasikinės bei avangardinės muzikos scenose. Atlikėjas yra meistriškai įvaldęs platų klasikinių, romantinių ir šiuolaikinių kūrinių repertuarą, rengia rečitalius ir koncertuoja kaip solistas su Lietuvos ir užsienio simfoniniais orkestrais, įvairiais kameriniais ansambliais ir solistais, dirigentais. Tačiau klasikinio pianisto amplua Petrui Geniušui per maža: neretai jį galima pamatyti ant scenos akompanuojantį dramos spektakliams, baletui ar net kabaretui, dalyvaujantį džiazo ir įvairius muzikos stilius kryžminančiuose projektuose. Per karjerą sukauptas žinias jis perduoda studentams Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje bei Karališkoje Škotijos konservatorijoje Glazge.

Klarnetininkas Rimvydas Savickas savo talentu išsiskyrė nuo vaikystės – mokytis Nacionalinėje M. K. Čiurlionio menų mokykloje jį pakvietė pats klarneto profesorius Algirdas Budrys. Vėliau žinios gilintos Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje, Danijos Karališkojoje muzikos akademijoje, Kalifornijos valstijos Fullertono universitete Los Andžele, kaupta patirtis, muzikuojant užsienio okestruose. Šiuo metu R. Savickas yra LMTA Pučiamųjų ir mušamųjų instrumentų katedros lektorius, Nacionalinės M. K. Čiurliono menų mokyklos mokytojas, koncertuoja kaip solistas bei rengia programas su Klaipėdos kameriniu, Lietuvos nacionaliniu simfoniniu, Lietuvos kameriniu orkestrais.

„Rapsodija fortepijonui ir pučiamiesiems“ – tai į vientisą sceninę-režisūrinę visumą sujungtų Igorio Stravinskio Ebony koncerto, George‘o Gershwino „Žydrosios rapsodijos“ ir Eriko Satie „Parado“ teatralizuotas atlikimas. Visi šie XX a. opusai ženklina kokybiškai naujas modernizmo paradigmas, yra persunkti naujosios miesto dvasios, tačiau Lietuvoje atliekami retai.

Koncerto pradžioje skambės džiazinės muzikos intonacijų persmelktas neoklasikinis I. Stravinskio „Ebony koncertas“ klarnetui ir džiazo grupei. Jį pratęs amerikietiškąją džiazinę ir europietiškąją klasikinę tradicijas jungiantis garsusis originalios orkestruotės fortepijonui ir džiazo (pučiamųjų) orkestrui parašytas G. Gershwino kūrinys „Žydroji rapsodija“. Koncertą užbaigs E. Satie baleto „Paradas“ versija pučiamųjų orkestrui (aranžuotės autorius – Guus Dohmen). Tai skandalingas XX a. kūrinys, ženklinęs modernumo eros pradžią. Jam tada dekoracijas ir kostiumus kūrė dailininkas Pablo Picasso, libretą – Jeanas Cocteau, kuris E. Satie partitūrą papildė netradiciniais triukšminiais instrumentais – spausdinimo mašinėle, buteliais, startiniu pistoletu, sirena ir kitais.

Programai „Rapsodija fortepijonui ir pučiamiesiems“ sukurtas specialus sceninis apšvietimas, atlikėjų drabužiai. Teatralizuotas veiksmas padės naujai įprasminti kūrinius ir pažvelgti į juos iš dabarties perspektyvos. Tikimės, kad suintrigavome, todėl labai kviečiame!

Šio koncerto bilietui yra taikomas 1,20 Eur BILIETAI.lT bilietavimo mokestis. Mokesčiui nuolaidos nėra taikomos.