Repertuaras ir gastrolės

„Popietės varpai"

2020 Birželio 24 Įvykęs renginys
1 val.
Renginio laikas: 15.00 val. 
Renginio vieta: Klaipėdos laikrodžių muziejaus kiemelis
Gintaras Sodeika (karilionas)
Vytautas V. Jurgutis (elektronika)
Programa: Vytautas V. Jurgutis (premjera), Gintaras Sodeika (premjera)
Koncertą ves muzikologė Austė Nakienė

„Popietės varpų“ koncerte – varpai ir elektronika

 

Ilgiausios dienos metuose popietę kartu su nuo senovės vertinamais varpų garsais skambės muzikos istoriją sudrebinusi elektroninė muzika. Į Klaipėdos kariliono festivalį atvyksta ne tik naujausia lietuvių kompozitorių kūryba, bet ir ją atliekantys autoriai Gintaras Sodeika bei Vytautas V. Jurgutis. „Popietės varpai“ Klaipėdos laikrodžių muziejaus kiemelyje nuskambės birželio 24 dieną, trečiadienį, 15.00 valandą.

Koncerte po atviru dangumi karilionu gros Gintaras Sodeika, dažnai koncertuojantis pačiu didžiausiu Lietuvoje Vilniaus karilionu. Šį menininką pažįstame kaip aktualų nūdienos kompozitorių, kurio kūrybą maitina fluksus ir teatrališkumo idėjos, taip pat pop, džiazo ar roko muzika. G. Sodeika prieš porą metų dalyvavo Klaipėdos kariliono festivalyje, kuriam specialiai sukūrė ir su klaipėdiečių kolektyvais atliko „Fluxus Requiem“.

Jau keletą metų, bendradarbiaujant su Lietuvos kompozitorių sąjunga, plečiamas lietuviškos kariliono muzikos repertuaras. Šiemet festivalyje taip pat nuskambės kelios premjeros.

„Popietės varpų“ koncerte atliekamo naujo kūrinio autorius Vytautas V. Jurgutis dėl savo rafinuotai abstrakčių kompozicijų laikomas neabejotinu elektroninės muzikos lyderiu. Pastaraisiais metais jis daug koncertuoja didžiausiuose Azijos, Europos ir JAV festivaliuose, kur pristato savo elektroninę ir audiovizualinę kūrybą.

Specialiai Klaipėdos kariliono festivaliui Vytautas parašė kompoziciją „Afterbell“ karilionui ir elektronikai. Pasak autoriaus, „kūrinio rašymo laikotarpis sutapo su koronos viruso pandemijos eiga pasaulyje, tad jame (ypač varpų instrumento partijoje) fiksavosi ir kūrėsi garsinių virpesių struktūrinės būsenos, visgi kiek koreliuojančios tą stebėtinai keistą laikotarpį. Meditacinio pobūdžio judantis išskaidytas varpo spektrinis dažnis pradžioje ir vėliau kūrinio eigoje ryškėjančios vis trumpesnės trukmės periodinės sekos konvertuotos iš vis didėjančio nekokių duomenų statistinio srauto“. V. V. Jurgutis atliks elektronikos partiją tiek savo kūrinyje, tiek kolegos Gintaro premjerinėje kompozicijoje.

„Varpo skambesys – unikalus, nepalyginamas su jokio kito instrumento skambesiu, nes varpas mums atsiliepia ne vienu tonu, kaip įprasta visiems instrumentams, bet ištisa palete vienu metu skambančių tonų ir obertonų. Ši instrumento savybė sukuria neribotas galimybes lieti obertonų akvareles, komponuoti netikėtus vibracijų ir dažnuminių samplaikų ritmus, atveria naujas erdves kitokios muzikos skambesiui,“ – sako naujo kūrinio autorius Gintaras Sodeika.  „LEX NON SCRIPTA“ – kariljono ir elektronikos izoritminė polifonija, bandymas tyrinėti ir gretinti šių fenomenų skirtingumą. Karilionas šiuo atveju daugiau interpretuojamas kaip ritminis instrumentas, galintis suformuoti garsinius ciklonų ir anticiklonų atmosferų frontus. „Karilionas turi teisę skambėti natūraliai! Laisvę kariljonui!“ – sako G. Sodeika, kurio naujojo opuso sukūrimą parėmė Lietuvos Kultūros Taryba.

Į festivalio istoriją bus įrašytos net dvi karilioną ir elektroniką suderinusios premjeros! Kviečiame jas įvertinti patiems – koncertas nemokamas, kaip ir kiti festivalio renginiai. Koncerto vedėja – muzikologė Austė Nakienė.