„Muzika nebyliajam filmui“

2016 Spalio 6 Įvykęs renginys
1 val. 40 min.
10 €, 14 €

ŠIUOLAIKINĖS MUZIKOS FESTIVALIS „PERMAINŲ MUZIKA“
Renginio pradžia: 18:30 val.

Klaipėdos kamerinis orkestras
Meno vadovas Mindaugas Bačkus
Solistai: Viačeslav Ganelin (fortepijonas, LietuvaIzraelis), Arkadij Gotesman (perkusija)

Programa: Viačeslav Ganelin, Alfred Schnittke, Osvaldas Balakauskas, Alfred Hitchcock „Muzika nebyliajam filmui“: dabarties ir praeities sintezė

Klaipėdos koncertų salėje tęsiasi šiuolaikinės muzikos festivalis „Permainų muzika“. Spalio 6 dieną, ketvirtadienį, 18.30 val. čia įvyks dabarties muziką ir praeities kiną sintezuojantis  koncertas „Muzika nebyliajam filmui“. Jo pirmosios dalies programa, pasak Klaipėdos kamerinio orkestro meno vadovo M. Bačkaus, „supažindins klaipėdiečius su garsaus džiazo pianisto ir kompozitoriaus Viačeslavo Ganelino akademine kūryba bei išbandys retą atlikimo būdą, kai orkestrui grojant užrašytą kūrinį pianistas laisvai improvizuoja. Tai mums bus nauja ir įdomu“. Koncerte muzikuos ir perkusininkas Arkadijus Gotesmanas.

Minėti solistai ir orkestras kartu atliks šiuolaikinės lietuvių muzikos klasiko Osvaldo Balakausko kūrinio „Pavasario psalmės“ versiją styginių orkestrui, perkusijai ir improvizuojančiam fortepijonui. Prieš keletą metų sukurta pradinė kūrinio versija turi užrašytas fortepijono ir dvi pučiamųjų partijas. Autorius davė sutikimą klaipėdiečiams kūrinį atlikti be pučiamųjų ir su improvizuojančiu fortepijonu.

Beje, Klaipėda yra O. Balakausko jaunytės miestas.  Čia jis gyveno keletą metų, mokėsi dabartinėje S. Šimkaus konservatorijoje, pradėjo domėtis kompozicija ir net nusipelnė tuometinio mokyklos direktoriaus Juozo Karoso papeikimo „už per didelį džiazinės muzikos pamėgimą“. Šis anuomet „nusikaltimu“ laikytas pomėgis vėliau pripildė kompozitoriaus partitūras svinguojančios ritmikos ir akordikos elementais, buvo tarsi nuolatinio kūrybinės minties judėjimo ir atsinaujinimo variklis. Taip O. Balakausko kūryba įsitvirtino lietuvių moderniosios muzikos „smaigalyje“ ir iki šiol daro įtaką jaunesnėms kompozitorių kartoms. 

Pirmoje koncerto dalyje dar nuskambės V. Ganelino „Impression of Jam“ styginių orkestrui ir Alfredo Schnittke’s Styginių kvartetas Nr. 3. Pastarasis autorius, pasak M. Bačkaus, „yra muzikinio koliažo meistras, kuris savo kūryboje gretino įvairiausią muzikinę stilistiką, naudojo kitų autorių kūrinių citatas“.

Po pertraukos V. Ganelinas ir A. Gotesmanas gyvai įgarsins nebylųjį Alfredo Hitchcocko filmą „The Lodger: A Story of the London Fog“ / „Gyventojas: Londono rūko istorija“. Tai vienas sėkmingiausių ankstyvųjų žymaus britų režisieriaus darbų, pirmasis trilerio žanro pavyzdys kinematografijoje.

Gyvendamas Lietuvoje V. Ganelinas kartu su „Ganelin trio“ savo originaliais pasirodymais buvo užkariavęs Europos ir JAV scenas. V. Ganelinas, Vladimiras Tarasovas ir Vladimiras Čekasinas – tai trys Lietuvos džiazo banginiai. Keista likimo banga atbloškė šiuos Rusijoje gimusius muzikantus į mūsų šalį, kur susivieniję į trio, jie išplukdė Lietuvos džiazą į tarptautinius vandenis. Jie turėjo didelę įtaka ateinančioms džiazo kartoms.

V. Ganelino kūrinių sąraše rasime  operas, miuziklus, dainas, muziką spektakliams ir kino filmams. Jis sukūrė garsiąją „Velnio nuotaką“ – pirmąją lietuvišką roko operą, pagal  kurią pastatytas filmas sulaukė ypatingo populiarumo. Beje, pats autorius, kurdamas „Velnio nuotaką“, ją vadino „ritmo opera“.

Gyvendamas Izraelyje V. Ganelinas toliau tęsia aktyvią koncertinę, kūrybinę ir pedagoginę veiklą. Jis kasmet atvyksta į Leituvą, kur dalyvauja koncertuose kaip atlikėjas, kartais veda studentams meistriškumo pamokas.

A. Gotesmanas yra vienas išradingiausių ir produktyviausių Lietuvos džiazo kūrėjų, dažnai pasirodantis ir šiuolaikinės akademinės muzikos projektuose, bendradarbiaujantis su įvairių sričių menininkais. 

Viename interviu V. Ganelinas teigė, „garsų pasaulis – toks be galo turtingas... Svarbiausia – mokėti jį išgirsti...!“ Būtinai jį išgirsite, jei ateisite paklausyti!


KKS informacija

VIAČESLAV GANELIN – „Impression of Jam”
ALFRED SCHNITTKE – Styginių kvartetas Nr. 3
OSVALDAS BALAKAUSKAS – „Psalmės“
**
ALFRED HITCHCOCK – nebylusis filmas „Gyventojas: Londono rūko istorija“, kurį gyvai įgarsins Viačeslavas Ganelinas ir Arkadijus Gotesmanas

„Permainų muzika“ – nuolat besikeičiantis pasaulis

Artėjantis šiuolaikinės muzikos festivalis „Permainų muzika“ rugsėjo 20–spalio 7 dienomis klaipėdiečius kviečia atsiverti pokyčiams ir žada gausybę naujų potyrių. Veržliai ir energingai pristatantis įdomiausią dabarties kūrybą, renginys tikisi patraukti klausytojų dėmesį nuo pat pirmos akimirkos, vos tik pravėrus Klaipėdos koncertų salės duris. Tai šiemetinio festivalio naujiena: į koncertus besirenkančią publiką pasitiks garso instaliacija „Iš smėlio, vandens ir geležies“. Londone reziduojantis graikų kilmės kompozitorius Yiorgis Sakellarioują sukūrė iš Klaipėdoje (kurioje gyveno prieš keletą metų) surinktos garsinės medžiagos.
 
Pasak autoriaus, „šį išplėstinės realybės girdimąjį potyrį įkvėpė ir pagrindė Klaipėdos garsovaizdis. Garso instaliacijoje „Iš smėlio, vandens ir geležies“ formuojamas nuolat kintantis ir neapčiuopiamas kosmosas – vieta, kur šie trys elementai virsta garsais, atsietais laike, bet susipynusiais erdvėje“.
 
„Permainų muzikos“ festivalio programoje – septyni  intriguojantys koncertai, įkvepiantys susitikimai su garsiausiais kūrėjais ir atlikėjais iš Lietuvos ir viso pasaulio. Juose skambės kūriniai, lėmę praėjusio amžiaus muzikos istorijos permainas, ir aktualiausi šiandienos muzikiniai ieškojimai. Tiek minėtoje garso instaliacijoje, tiek koncertuose girdėsime nuolat besikeičiantį garsų pasaulį. Gyvybinga jų tėkmė inspiruos keisti mus supančią aplinką ir keistis patiems.
 
Kartu su „Permainų muzika“ atsiverkime pokyčiams ir naujiems įspūdžiams!

Festivalio koncertų dienomis nuo 18 valandos KKS I aukšto fojė.
Iš smėlio, vandens ir geležies 
Yiorgis Sakellariou (Graikija, Didžioji Britanija) garso instaliacija
Susitikimas su autoriumi – rugsėjo 22 d. koncerto pertraukos metu (19:15 val.)