Repertuaras ir gastrolės

„Miesto gyvenimas“

2017 Rugsėjo 29 Įvykęs renginys
1 val. 30 min.
10 €, 14 €
Renginio pradžia: 18.30 val.

Klaipėdos kamerinis orkestras
Meno vadovas Mindaugas Bačkus

Solistai: Guoda Gedvilaitė (fortepijonas), Pavel Giunter (perkusija), Dalia Dėdinskaitė, Teodora Morta Ajauskaitė (smuikas)
Ansamblis „Giunter Percussion“: Pavel Giunter, Sigitas Gailius, Tomas Kulikauskas

Dirigentas Mindaugas Piečaitis

Programa: Steve Reich, John Cage, Emmanuel Sejourne, Arvydas MalcysSteave’o Reicho liaupsės šiuolaikiniam miestui

„Miesto gyvenimas“ — tailiaupsės šiuolaikiniam miestui, kurias gieda žymaus amerikiečių minimalisto Steave’o Reicho kūrinys, skambėsiantis to paties pavadinimo koncertinėje programoje. Ji rugsėjo 29 dieną, penktadienį, 18.30 val. pratęs Klaipėdos koncertų salės rengiamą šiuolaikinės muzikos festivalį „Permainų muzika“. Klausysimės Klaipėdos kamerinio orkestro, vadovaujamo Mindaugo Bačkaus ir diriguojamo Mindaugo Piečaičio, bei gausaus solistų būrio. Šiuolaikinės kūrybos entuziastai įgarsins penkias partitūras, kiekviena iš jų turės savo intrigą.

Steave‘as Reichas gimė ir dabar gyvena Niujorke, kuris ir įkvėpė sukurti kūrinį  „Miesto gyvenimas“ / „City Life“ kameriniam ansambliui ir skaitmeniniu būdu sumodeliuotiems miesto garsams (mašinų, gaisrininkų, policijos sirenos, durų trenksmas, metro garsai, poliakalė, pneumatinis plaktukas, žmonių kalba, širdies plakimas ir kt.). Pernai 80-mečio sulaukęs kompozitorius yra palankiai nusiteikęs naujųjų technologijų atžvilgiu ir savo kūryboje tinkamai išnaudoja visus jų teikiamus privalumus. Uždegančiu ritminiu judėjimu ir mušamųjų instrumentų gausa išsiskiriantis opusas atskleidžia spalvingą ir aistringą autoriaus gyvenimą gimtajame Niurjorke. Tai banguojanti, plaukianti minimalistinės muzikos upė, kurioje į nuolat kintantį srautą susilieja tiek gyvai skambančių instrumentų, tiek įrašyti miesto garsai.

S. Reicho „Miesto gyvenimas“ įtikinamai vainikuos koncerto programą, kurią pradės to paties autoriaus kūrinys „Duetas“. Jo solo partijas grieš smuikininkės – orkestro koncertmeisterė Dalia Dėdinskaitė ir Teodora Morta Ajauskaitė. Taip garsaus minimalizmo kompozitoriaus muzika įrėmins visą koncerto programą.

Su amerikiečio eksperimentinės muzikos kūrėjo Johno Cage‘o pavarde siejamas naujos kompozicinės technikos – aleatorikos, kurioje labai svarbus atsitiktinumo faktorius, atsiradimas. Tiek partitūroje fiksuotų, tiek atsitiktinių garsų išgirsime jo kompozicijoje „Tikiu mumis“ / “Credo in us”. Joje šalia fortepijono ir mušamųjų instrumentų dar bus naudojami įrašytų klasikinių kūrinių, radijo laidų fragmentai. Pasak J. Cage’o, nėra muzikinių ir nemuzikinių garsų, viskas yra muzika (arba atvirkščiai), ir mes visuomet esame muzikai patys sau, klausydamiesi besimainančio Visatos „garsovaizdžio“ – svarbiausia yra pati mūsų intencija priimti jį.

Prancūzų kompozitoriaus ir perkusisto Emmanuelio Sejourne Koncerto vibrafonui ir styginiams solinę partiją gros šiandienos ritminei muzikai neabejingas perkusijos virtuozas Pavelas Giunteris. Asmeninės charizmos nestokojančio atlikėjo pasirodymai visuomet alsuoja dideliu vidiniu karščiu, stebina profesine meistryste.

Šiemet 60-mečio jubiliejų mininčio lietuvio Arvydo Malcio kūryboje dera ekspresionistinis vaizdingumas su impresionistine garsų poezija, neoklasicistinis formos pojūtis – su aleatorikos ir sonoristikos elementais. Tai išgirsime jo Koncerte fortepijonui ir kameriniam orkestrui, kurio solinę partiją skambins įvairių meninių sumanymų iniciatorė pianistė Guoda Gedvilaitė. Ji, P. Giunteris, ansamblis „Giunter Percussion“ bei M. Piečaitis koncerte atliks anksčiau minėtą J. Cage‘o opusą. Na, o S. Reicho „Miesto gyvenimo“ atlikimui scenoje susiburs didelis kamerinis ansamblis, susidedantis iš styginių, pučiamųjų, mušamųjų bei klavišinių instrument. Jam diriguos tikras šiuolaikinės kūrybos entuziastas M. Piečaitis. Šiuolaikinę muziką bei dirigavimo meną Vokietijoje studijavęs dirigentas dažnai dalyvauja naujos muzikos projektuose, bendradarbiauja su kompozitoriais, atlikėjais, simfoniniais ir kameriniais kolektyvais. Klaipėdos koncertų salėje jis yra parengęs nemažai šiuolaikinių ir edukacinių programų.

 „Aš visada esu linkęs į tai, kad klausydami muzikos išgirstumėte daug daugiau, nei paprastai,“ – yra sakęs S. Reichas.  Ateikite, klausykite ir išgirskite kerinčią šiuolaikinę miesto muziką!