Kitas rakursas

2018 Gruodžio 14 Įvykęs renginys
1 val. 20 min.
14.00 – 18.00 €

Renginio pradžia: 18.30 val.
Jan Krzysztof
 Broja (fortepijonas, Lenkija)Festivalio „Salve Musica“ koncertų maratoną gruodžio 14 d., penktadienį, 18.30 valandą pratęs pripažintas lenkų pianistas Janas Krzysztofas Broja. Jis dažnai vadinamas vienu ryškiausių Lenkijos pianistų. Puikaus įvertinimo J. K. Broja susilaukė ir gimtinėje: po puikiai pavykusio rečitalio Varšuvos filharmonijoje recenzijos pavadinimas buvo „Maestro“.
J. K. Broja, studijavęs Frankfrute prie Maino, Hanoveryje ir Varšuvoje, yra pelnęs daug apdovanojimų tarptautiniuose pianistų konkursuose. Po to, kai 1999 m. Vilniuje, Tarptautiniame M. K. Čiurlionio pianistų konkurse, atlikėjas laimėjo pirmąją vietą, Lietuvos spauda jį pavadino „pianistu iš dvidešimt pirmojo amžiaus“. Su dideliu dėmesiu ir susižavėjimu publika tuomet sakydavo: „Groja Broja!“. 2017 metų pavasarį Broja sugrįžo į Vilnių ir atliko solinę programą pripildytoje „Vaidilos“ teatro salėje.  „Nesustabdomas Broja“ – skelbė vienos jo koncerto recenzijos pavadinimas.
Pastaraisiais metais atlikėjas intensyviai koncertuoja: rengia rečitalius Europoje, Artimuosiuose Rytuose ir Pietų Amerikoje.  Klaipėdoje jis koncertuos pirmąjį kartą.
J. K. Brojos rečitalio „Kitas rakursas“ programoje skambės įvairių stilių ir laikotarpių kūryba: Domenico Scarlatti, Johannesas Brahmsas, Claude Debussy, Frédéricas Chopinas, Sergejus Rachmaninovas. Viename interviu  pianistas teigė: „Visos partitūros, natos yra skirtos tam, kad suprastume, ką su ta muzika daryti, bet mes, atlikėjai, visada susiduriame su dilema – ar apie muziką reikia galvoti, ar ją jausti? Antai L. van Beethovenas gyveno prieš daug metų, bet kaip jis galėtų būti į mus panašus? Aš stengiuosi kompozitorių įsileisti kaip galima giliau ir kaip galima arčiau su juo susipažinti, o tuomet publikai pateikiu mūsų bendrą kūrybinį darbą.“
Paklaustas, kodėl pasirinko muziko kelią, J. K. Broja yra sakęs: „Muzika svarbi daugelio žmonių gyvenime, žmonėms ji reikalinga dėl daugelio priežasčių. Kai kurie žiūri į ją itin rimtai, kiti – kiek paprasčiau. Vis dėlto kadangi muziką myliu labiau nei daugelį kitų dalykų, o mano gyvenime ji užima svarbią vietą, tokią profesiją pasirinkau natūraliai.“
Jeigu savo gyvenimą reikėtų apibūdinti vienu muzikiniu kūriniu – koks tai būtų kūrinys? Pianisto nuomone, „čia labiausiai tiktų mano paties kūrinys arba improvizacija. Vis tik aš nekuriu, o improvizacijos egzistuoja tik jų atlikimo metu. Tokiu atveju, manau, artimiausia būtų S. Rachmaninovo sonata Nr. 2. Ji man artima ne tik pagal savo pobūdį, bet veikiausiai dėl to, kad šiame Rachmaninovo kūrinyje susieju mano individualiai suvokiamą šio kūrinio versiją, dvi esamas originalias ir keletą skirtingų V. Horowitzo versijų. Ši sonata padeda patirti didžiausią autentiškumo pojūtį, tad galėčiau teigti, kad ji mane apibūdina“.
K. Brojos žodžiai iš jo pokalbio su muzikologe Lina Navickaite-Martinelli: „Būti muzikantu, kompozitoriumi, improvizatoriumi ir neturėti aistros – tiesiog neįmanomas derinys, iš karto pasmerktas pražūčiai.“ Tad kviečiame į Klaipėdos koncertų salę, linkėdami stiprių ir aistringų K. Brojos pasirodymo įspūdžių!
Domenico Scarlatti, Johannes Brahms, Claude Debussy, Frédéric Chopin, Sergej Rachmaninov