„Kerinti ekspresija“

2016 Rugsėjo 16 Įvykęs renginys
1 val. 40 min.
14 €

XIII KONCERTINIO SEZONO ATIDARYMO KONCERTAI 2016 M.
Renginio pradžia: 18:30 val.

Klaipėdos kamerinis orkestras
Meno vadovas Mindaugas Bačkus
Solistė Onutė Gražinytė (fortepijonas), Milan Radič (altas, Slovakija–Austrija)
Dirigentė Mirga Gražinytė-Tyla

Programa: Joseph Haydn, Vakhtang Kakhidze, Raminta Šerkšnytė„Kerinti dirigavimo ekspresija“

Klaipėdos koncertų salės XIII koncertinio sezono atidarymui skirtame antrajame koncerte rugsėjo 16 dieną, penktadienį, 18:30 val. savo ekspresija publiką kaitins ir žavės dirigentė Mirga Gražinytė-Tyla. Jos išraiškingų batutos mostų klausys Klaipėdos kamerinis orkestras (meno vadovas Mindaugas Bačkus) ir programos solistai: fortepijonu skambinsianti dirigentės sesuo Onutė Gražinytė  bei  altininkas Milanas Radičius (Slovakija-Austrija).

Publikos ir kritikų numylėtinė dirigentė M. Gražinytė-Tyla jau pradėjo vadovauti Birmingamo miesto simfoniniam orkestrui Didžiojoje Britanijoje. Įvairiems pasaulio orkestrams diriguojanti leituvė šiuo metu taip pat yra Zalcburgo operos teatro meno vadovė ir pagrindinė dirigentė bei Los Andželo filharmonijos simfoninio orkestro dirigento asistentė.

M. Gražinytės-Tylos tėvai – žymūs Lietuvos muzikai Sigutė ir Romualdas Gražiniai – buvo pirmieji jos mokytojai. Vėliau Mirga studijavo Graco muzikos ir vaizduojamojo meno universitete, Bolonijos muzikos akademijoje, Leipcigo aukštojoje muzikos ir teatro mokykloje bei Ciuricho menų akademijoje.
 
M. Gražinytė-Tyla yra daugelio konkursų laureatė, o 2012 m. ji nurungė net 90 varžovų ir laimėjo prestižinį Zalcburgo Jaunųjų dirigentų apdovanojimą – koncertą su G. Mahlerio jaunimo simfoniniu orkestru garsiajame Zalcburgo vasaros festivalyje.
 
Pianistė Onutė Gražinytė – aktyvi koncertų ir festivalių dalyvė, dešimties nacionalinių ir tarptautinių konkursų laureatė. Dar būdama vienuolikos metų ji, diriguojant sesutei Mirgai, koncerte atliko A. Rowley Koncerto pirmąją dalį. Pabaigusi mokslus Nacionalinėje M. K. Čiurlionio menų mokykloje, O. Gražinytė nuo 2015 metų yra Hanoverio muzikos, teatro ir medijos akademijos studentė. Pianistė jau koncertavo Lenkijoje, Šveicarijoje, Vokietijoje, Estijoje, Italijoje, Olandijoje, Austrijoje ir kitur.
 
Į draugišką muzikų kompaniją  lietuvių atlikėjai priims ir svečią – altininką Milaną Radičių. Dar jaunystėje šis muzikas skynė laurus nacionaliniuose ir tarptautiniuose konkursuose. M. Radičius gilino žinias Prahos muzikos akademijoje, Vienos muzikos universitete, vėliau mokėsi iš žymių pedagogų Miunchene ir Čikagoje. Po penkerių metų karjeros Japonijos Osakos miesto orkestre, jau daugiau nei dešimtmetį jis yra Zalcburgo Mozarteumo orkestro pirmasis altas.
 
Koncerto „Kerinti ekspresija"  programa – tai ypatingas klasicizmo ir šių laikų muzikos derinys. Tarp joje skambėsiančių kūrinių bus dvi Josepho Haydno simfonijos. Vienos klasikas parašė virš šimto šio žanro kūrinių, o pasirodymo su klaipėdiečių orkestru programai M. Gražinytė-Tyla  pasirinko ankstyvajam kompozitoriaus kūrybos laikotarpiui priskiriamas simfonijas Nr. 6 ir 31. Dirigentės nuomone, „Haydno  simfonijos, ypatingai ankstyvosios, beveik niekam nežinomos – stebuklų stebuklai.“
 
Kitas koncerto kūrinys sutelks visų atlikėjų jėgas. Tai bus šiuolaikinės gruzinų muzikos atstovo Vakhtango Kakhidzes „Bruderschaft“ fortepijonui, altui ir styginių orkestrui. Šio kompozitoriaus ir dirigento kūrybai savitą atspalvį suteikia išradingai panaudoti nacionaliniai elementai. Ji – gyvybinga, patraukli ir suteikianti erdvės interpretacijai.
 
Į programą įtrauktas ir lietuviškas opusas – Ramintos Šerkšnytės „De profundis“, kuris, pasak dirigentės, yra „vienas puikiausių kūrinių styginių orkestrui – ne tik lietuviškos muzikos gretose“.  Liepos mėnesį šį kūrinį M. Gražinytė-Tyla dirigavo koncertuose JAV, o rugpjūtį kartu su Europos kameriniu orkestru pristato prestižiniame Liucernos vasaros festivalyje (Šveicarija).
 
„De profundis“ – vienas žinomiausių R. Šerkšnytės kūrinių. Paradoksalu, kad parašytas kaip LMTA bakalauro studijų darbas, jis puikiai reprezentuoja tiek Nacionaline premija  įvertintą jo autorę, tiek ir Lietuvą.
 
„Mirga – tikras fenomenas. Jos energingoje asmenybėje darniai siejasi emocionalumas ir racionalumas. Tai ne tik išskirtinio talento dirigentė, bet ir labai šiltas žmogus, viską darantis su begaliniu užsidegimu ir nuoširdumu. Orkestrantai ją akimirksniu įsimyli“, – viename interviu teigia R. Šerkšnytė.  Šiems jos žodžiams visiškai pritaria ir Klaipėdos kamerinio orkestro atlikėjai, kartu su Mirga prieš porą metų parengę ir festivalyje „Permainų muzika“ atlikę įstabų Broniaus Kutavičiaus „Jeruzalės vartų“ ciklą. Ši asmenybė turi nepaprastą gebėjimą bendrauti su žmonėmis, moka juos sudominti, uždegti, del to jos diriguojami koncertai nepalieka abejingų.
 
Tikimės, jog ir šį kartą M. Gražinytė-Tyla savo ekspresija įkvėps ir kerės tiek kolegas scenoje, tiek ir klausytojus salėje. Šia įtikinančia Klaipėdos kamerinio orkestro programa pradėtas KKS koncertinis sezonas pakiliai nuteiks ateityje laukiančioms muzikinėms šventėms. Te nutolstančios vasaros liūdesys virsta džiugiais atradimais!
 

JOSEPH HAYDN – Simfonija Nr. 31
VAKHTANG KAKHIDZE – „Bruderschaft“ fortepijonui, altui ir styginių orkestrui
***
RAMINTA ŠERKŠNYTĖ – „De profundis“
JOSEPH HAYDN – Simfonija Nr. 6

Klaipėdos koncertų salė XIII koncertinį sezoną pradeda dviem išskirtiniais koncertais, siūlydama klausytojams pasimėgauti dviguba porcija gražiausios klasikinės muzikos. Ją atliks du ypatingi orkestrai, vedami charizmatiškiausių dirigentų  –  tai Baltic Sea Philharmonic su žaižaruojančia Kristjano Järvi asmenybe priešakyje ir Klaipėdos kamerinis orkestras, sekantis žavesiu ir įtaiga užburiančios Mirgos  Gražinytės-Tylos batutos mostus.

Abiejų orkestrų koncertines programas jungia gaivus požiūris į tradiciją, kai peržengiamos įprastos klasikinės muzikos normos ir judama ieškojimų keliu. Taip atsiranda įtaigiausi meniniai sprendimai, alsuojantys gyvybe ir jausmo jėga, tarsi suktųsi amžinas judėjimo ir džiaugsmo variklis. Kviečiame visa tai patirti! Kviečiame pasisemti įkvepiančios energijos!
 
 
 
 
 
 

XIII koncertinio sezono atidarymas:
 
Rugsėjo 15 d., ketvirtadienis, 18.30 val.
„Baltijos jūros atradimas“
Baltic Sea Philharmonic
Dirigentas Kristjan Järvi (JAV)
Solistė Lidia Baich (smuikas, Austrija)
Programa: Arvo Pärt, Mieczysław Weinberg: Piotr Čiakovskij
 
 
Rugsėjo 16 d., penktadienis, 18.30 val.
„Kerinti  ekspresija“
Klaipėdos kamerinis orkestras
Meno vadovas Mindaugas Bačkus
Solistė Onutė Gražinytė (fortepijonas), Milan Radič (altas, Slovakija)
Dirigentė Mirga Gražinytė-Tyla
Programa: Joseph Haydn,  Vakhtang Kakhidze