Blogi vaikinai

2019 Rugsėjo 26 Įvykęs renginys
1 val. 50 min.
10.00 €
Renginio laikas: 18.30 val.  
Renginio vieta: Klaipėdos koncertų salė
„Het Collectief(Belgija):
Wibert Aerts (smuikas), Thomas Dieltjens (fortepijonas),
Toon Fret (fleita), Martijn Vink (violončelė), Liesbeth Devos (skaitovė),
Yannick Willox (garso inžinierius).
Programa:  John Cage, George Crumb, George Antheil, Steve Reich, Charles Ives, Frederic Rzewski.


„Blogi vaikinai“: nuo provokacijų iki hipnozės

Provokacijos, eksperimentai, perversmai, šurmulys, hipnozė – tai muziką kuriančių „blogų vaikinų“ duona. Jie – Johnas Cage‘as, Steve‘as Reichas, Charlesas Ivesas ir kiti – amerikiečių kompozitoriai, kurių kūryba pelnytai tapo festivalio „Permainų muzika“ dalimi. Skirtingos stilistikos „blogų vaikinų“ muziką atskleis svečiai iš Briuselio – ansamblis „Het Collectief“, išsiskiriantis neįprasta sudėtimi. „Blogų vaikinų“ koncertas Klaipėdos koncertų salėje vyks rugsėjo 26 dieną, ketvirtadienį, 18.30 valandą.

Ansamblis „Het Collectief“ susibūrė 1998 metais Briuselyje. Nuo pat įsikūrimo drauge muzikuojančių penkių ansamblio narių branduolys suformavo savitą skambesį, patraukiantį klausą ir netipine sudėtimi, kuri kartais įvairuoja, priklausomai nuo programos. Būsimame koncerte pasirodys Wibert Aerts (smuikas), Thomas Dieltjens (fortepijonas), Toon Fret (fleita), Martijn Vink (violončelė) ir Liesbeth Devos (skaitovė). Kolekityvui talkins
garso inžinierius Yannick Willox.

Bėgant metams ansamblio repertuare ėmė rastis vis daugiau amerikiečių šiuolaikinės muzikos. „Ieškodami programai ryškiausių šio repertuaro kūrinių ir figūrų, reprezentuojančių tipišką „amerikietišką stilių“, visų pirma susidūrėme su nepaprasta stilistine įvairove, kurią vienija tik vienas bendras bruožas: kiekvienas iš pasirinktų kompozitorių modernizmą interpretuoja savaip,“ ‒ teigia ansamblio nariai.

„Permainų muzikos“ festivalyje pristatomoje belgų kolektyvo programoje skambės labai ryškūs Johno Cage‘o, George‘o Crumbo, George‘o Antheilio, Steve‘o Reicho, Charles‘o Iveso ir Frederico Rzewskio kūriniai.

„Neginčytinu amerikiečių eksperimentinės muzikos pradininku laikomas Charlesas Ivesas. Tam tikrais aspektais perversmai, kuriuos muzikos komponavimo srityje išprovokavo Arnoldo Schoenbergo ir Igorio Stravinskio išrastos naujovės, nublanksta prieš drąsiausius šio draudimo agento ir kompozitoriaus autodidakto iš Konektikuto avangardinius eksperimentus.“ Koncerte skambės Ch. Iveso Fortepijoninis trio, kurio trys dalys, kompozitoriaus žmonos teigimu, atspindi jo praleistus metus Jeilio universitete.

Ansamblio nariai tęsia: „blogiukas“ George’as Antheilis taip pat sukėlė šiokį tokį šurmulį senajame muzikos pasaulyje, modernistiškai perkomponuodamas džiazą ir populiariąją muziką. Jo provokacinių kompozicijų atlikimai neretai pasibaigdavo tikromis riaušėmis koncertų salėse.“ Programoje atliekamą Sonatą Nr. 2 smuikui ir fortepijonui kompozitorius skyrė geram bičiuliui poetui Ezra Pound.

„Po Antrojo pasaulinio karo eksperimentai buvo tęsiami su nemąžtančiu atkaklumu. George’as Crumbas kūrė savo nepaprastai individualią garsų visatą, pasitelkdamas daugybę išplėstinių atlikimo technikų.“ Kūrinys „Vox Balaenae“(„Banginio balsas“) fleitai, violončelei, fortepijonui ir elektronikai, kaip ir sufleruoja pavadinimas, yra įkvėptas banginių garsų. Juos kompozitorius išgirdo klausydamasis mokslininko padaryto įrašo.

„Johnas Cage’as ir Mortonas Feldmanas išgarsėjo kaip konceptualiosios muzikos kūrėjai. Jų kompozicijose tokios abstrakčios sąvokos, kaip atskiras garsas, tyla, laikas ir erdvė įgijo apčiuopiamas formas.“ „Blogiukų“ programą pradėsiantis J. Cage‘o „Five“(„Penki“) – vienas iš skaičių pavadinimus turinčių ciklo kurinių, kurio neapibržėtumu pasižyminčią partitūrą gali atlikti labai įvairios sudėties ansambliai.

Beje, pagal J. Cage‘o fortepijoninį kūrinį pavadintas ir festivalis „Permainų muzika“.

„Iki šiol dar nepaminėjome „minimalistinės muzikos“. Šis Jungtinės Amerikos Valstijose gimęs stilius remiasi hipnotizuojančiu lėtai kintančių motyvų pasikartojimu. Steve’as Reichas buvo ir tebėra vienas pagrindinių šios srovės kūrėjų,“ – pasakojimą baigia atlikėjai. Koncerte klausysimės į transą panardinančios S. Reicho kompozicijos „Vermont Counterpoint“fleitai ir elektronikai.

Dar vienas šios programos „blogas vaikinas“, kūryboje nevengęs socialinių ir politinių temų – tai Fredericas Rzewskis. Ansamblio instrumentalistai kartu su žaviąja soliste Liesbeth Devos atliks vieną žinomiausių jo darbų – minimalistinį „Coming Together“ („Suėjimas“).

Kviečiame susipažinti su „blogų vaikinų“ muzika ir ansambliu „Het Collectief“!

Šio koncerto bilietui yra taikomas 1,20 Eur BILIETAI.lT bilietavimo mokestis. Mokesčiui nuolaidos nėra taikomos.