Studija apie harmoniją

2019 Rugsėjo 27 Įvykęs renginys
1 val. 50 min.
10.00 €
Renginio laikas: 18.30 val. 
Renginio vieta: Klaipėdos koncertų salė
Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras
Meno vadovas ir vyr. dirigentas Modestas Pitrėnas
Dirigentas Jonathan Berman (Didžioji Britanija)
Solistai: Joana Daunytė (arfa), Rūta Rikterė ir Zbignevas Ibelhauptas (fortepijoninis duetas).
Dalyvauja: Brigita Šakalienė, Ieva Skorubskaitė, Ieva Gaidamavičiūtė (sopranai)
Programa: Loreta Narvilaitė, John Adams.


Studija apie harmoniją – minimalizmo fanams

„Studija apie harmoniją“ – tai legendinio amerikiečių minimalisto Johno Adamso kūrinys, originaliai vadinamas „Harmonielehre“. Jis skambės taip pat pavadintoje Modesto Pitrėno vadovaujamo Lietuvos nacionalinio simfoninio orkestro (LNSO) programoje, kurios kviečiame klausytis rugsėjo 27 dieną, penktadienį, 18.30 val. Klaipėdos koncertų salėje.

Pasaulinę šlovę kompozitoriui atnešusi kompozicija užburia ritminio pulso ir muzikos tėkmės intensyvumu, plačia garso dinamikos skale. Repetityvius motyvus jis meistriškai suderino su sodrios, itin ekspresyvios XIX a. simfoninės muzikos kalbos atbalsiais. Taip gimė „maksimalistiškas minimalizmas“, šios muzikos gerbėjams galintis sukelti garsinę ekstazę. Pats J. Adamsas „Harmonielehre“ apibūdina kaip savo troškimą pasiekti ir aprėpti „visą tą harmoniją, kurios mes neturėjome patirti.“

J. Adamso „Grand Pianola Music“ savo energetiniu užtaisu nė kiek nenusileidžia aukščiau aprašytam opusui. Ji skirta dviem soluojantiems fortepijonams ir simfoniniam orkestrui be styginių instrumentų, bet su didesne mušamųjų grupe.

Ekspresyvusis Rūtos Rikterės ir Zbignevo Ibelhaupto duetas meistriškai valdys iš baltų ir juodų klavišų besiveržiančias garsų liepsnas, kibirkščiuojant sprogstančias finale. Fortepijoninio dueto 30-metį minintys Rūta ir Zbignevas tarp savo kolegų išsiskiria solidžiausia scenine patirtimi, leidžiančia visiškai pasitikėti jų interpretacijomis.  Abu pianistai yra tarptautinio M. K. Čiurlionio pianistų konkurso laureatai,  pelnę ir tarptautinio  fortepijoninių duetų konkurso Romoje laurus. Muzikologės Vytautės Markeliūnienės nuomone, „savaip artistiškai didinga laikysena, stabilumas ir nenuspėjamumas – ko gero, būdingiausios šio dueto žymės“.

Kontrastą amerikietiškajam minimalizmui sudarys arfos deivės Joanos Daunytės ir LNSO atliekama poetiška lietuviškojo minimalizmo krypties atstovės Loretos Narvilaitės kompozicija „Skambesys bangų sutampa su dangum“. Ji buvo sukurta praėjusių metų „Gaidos“ festivaliui Vilniuje. Šiame kūrinyje darniai susiliejapostminimalizmas ir neoromantinė ekspresija. Į kompozicijos pavadinimą nubyrėjo eilutė iš Antano A. Jonyno eilėraščio: tik traukias tolin skambesys bangų kol palengva sutampa su dangum…

Arfininkės J. Daunytės muzikavimas kritikų vertinamas kaip išraiškingas, jaudinantis ir itin techniškas. Dėl savo talento ir meistriškumo ji vadinama lietuvių arfos ambasadore. Solistės interpretacijoje šio karališkojo instrumento muzika yra skambėjusi Šveicarijos, Prancūzijos, Norvegijos, Airijos, Vokietijos, Jungtinės Karalystės, Rusijos, Nyderlandų, Ispanijos, JAV koncertų salėse.

„Gaidos“ festivalyje su LNSO prieš trejetą metų koncertavo britų dirigentas Jonathanas Bermanas. Savo pasirodymais Europoje ir JAV jis jau pelnė tarptautinį pripažinimą. J. Bermanas diriguoja tokiems kolektyvams kaip Rotterdamo filharmonijos orkestras, Londono „Sinfonietta“, Tanglvudo ir Aldeburgo festivalių kolektyvai, Berlyno naujosios muzikos kamerinis ansamblis ir kt. Svarbią vietą dirigento veikloje užima operų atlikimas. Pradėjęs muzikinę veiklą kaip violončelininkas J. Bermanas yra ir naujosios muzikos entuziastas. Šįkart jis specialiai atvyksta į Lietuvą su LNSO pristatyti intriguojančią programą „Permainų muzikos“ festivalyje.

„Studija apie harmoniją“ – tai dieviškas arfos skambesys ir tiksinti J. Adamso muzikos bomba! Nepraleiskite progos visa tai patirti!

Šio koncerto bilietui yra taikomas 1,20 Eur BILIETAI.lT bilietavimo mokestis. Mokesčiui nuolaidos nėra taikomos.