Giesmė ateičiai

2019 Rugsėjo 24 Įvykęs renginys
1 val. 50 min.
10.00 €
Renginio laikas: 18.30 val. 
Renginio vieta: Klaipėdos koncertų salės I a. fojė
Vokalinis duetas „Cantus Coronatus“: Simona Liamo (sopranas), 
Nora Petročenko (mecosopranas)
Ansamblis „Musica Humana“:
Robertas Beinaris (meno vadovas, obojus), Algirdas Vizgirda (fleita), Evaldas Petkus (violončelė), Gediminas Kviklys (klavesinas).
Birutė Asevičiūtė (fortepijonas, el. vargonai)
Programa:  Algirdas Martinaitis – Kantata – koncertas „Cantus ad futurum“, Vaida Striaupaitė-Beinarienė, Algimantas Kubiliūnas, Zita Bružaitė, Loreta Narvilaitė, Pēteris VasksEgils  Straume, Peeter Vahi.
**
Algimantas Kubiliūnas,Žemės diena dviem balsams, fleitai ir fortepijonui
Loreta Narvilaitė – Diptikas sopranui, fleitai, obojui, violončelei ir fortepijonui (premjera):
„Rytas virš jūros“ (tekstas Antano A. Jonyno), „Nakties žingsniai“ (tekstas Leonardo Gutausko)
Zita Bružaitė – Mirusios kopos (premjera)
Algirdas Martinaitis – Kantata – koncertas „Cantus ad futurum“ dviem balsams, fleitai, obojui, violončelei, klavesinui ir vargonams (autoriaus tekstai)


Amžinosios nakties lakštingalos „Giesmė ateičiai“

 

Koncertų rengėjai turi pasirinkimo teisę, ar programose atlikti populiarius, madingus kūrinius ir kviesti minias žmonių sutraukiančius atlikėjus, ar pristatyti tai, kas aktualu, vertinga ir tikra. Festivalis „Permainų muzika“ atsiliepia į nūdienos problemas ir solidarizuojasi su visais, kuriems nuoširdžiai rūpi unikali Lietuvos gamta. Savo neabejingą požiūrį jis perteikia koncertinė programa „Giesmė ateičiai“, rugsėjo 24 d., antradienį, 18.30 val. skambėsiančia Klaipėdos koncertų salės I a. fojė. Beje, koncertas vyks atlikėjams ir klausytojams nestandartiškai išsidėsčius tarp masyvių skulptoriaus Vytauto Balsio monumentaliosios juvelyrikos darbų.

Svarbiausias programos „Giesmė ateičiai“ akcentas – ypatingu poetiškumu ir giliu emociniu poveikiu pasižyminti Algirdo Martinaičio kantata-koncertas „Cantus ad futurum“ / „Giesmė ateičiai“. Sukurta 1982 metais, ji vainikavo autoriaus vadinamąjį gamtos ciklą ir tapo visos neoromantikų kompozitorių kartos manifestu, išreiškiančiu jos estetines ir etines nuostatas, jausmus, baimes ir viltis. Kūrinys vėl tapo aktualus šiais laikais, nes iškilo grėsmė Lietuvos miškams ir parkams, taip pat ir juose gyvenantiems žvėrims ir paukščiams.

Lotyniškai dainuojamose kantatos-koncerto kraštinėse dalyse skamba paukščių balsai iš raudonosios knygos. Mirusios kalbos ir nykstančių paukščių paralelė, viduramžių modalinio giedojimo atgarsiai suteikia archajišką, ritualinį charakterį. Vidurinėje dalyje skamba lietuviškų sutartinių garsažodžiai, o liaudiška dainavimo maniera artima raudoms. Kūrinys baigiasi vienišos fleitos riksmu...

Amžinosios nakties lakštingala, giedok su mumis, giedok mumyse, giedok be mūsų... Giedok, lakštingala, giedok!...

Kiti šios programos kūriniai taip pat susiję su gamta, teikiančia įkvėpimą, poilsį ir sveikatą dabarties urbanizuoto ir kompiuterizuoto pasaulio žmogui. Jų autoriai – trijų Baltijos šalių kompozitoriai, tad juos vienijantis pajūris sukelia tiek malonius, tiek skaudžius prisiminimus.  Skambės dviejų latvių kompozitorių opusai – Egilio Straume’s ,,Pro memorija keltui ,,Estonia“, Pēterio Vasko,,Palieskite“ ir esto Peeterio Vahi’o  kūrinys ,,Kompiuterizuoto pasaulio pastaralė“.

Koncerte pristatomi lietuvių autoriai atstovauja trims miestams – Vilniui, Kaunui ir Klaipėdai. Išgirsime premjerinę Zitos Bružaitės kompoziciją ,,Mirusios kopos“, specialiai festivaliui sukurtą Lietuvos kompozitorių sąjungos užsakymu. Pasak kompozitorės, tai ,,...atsikartojančio reljefo kopų sekvencijos su terasine (barokine) dinamika...“. Kaunietė autorė  kūrinį rašė šią vasarą Juodkrantėje. ,,Buvimas ant netoli jos esančios Mirusios kopos man veikė kaip meditacija“, – sako Z. Bružaitė. Jos dėmesį patraukė  banguojantis kopos reljefas, pereinantis į vandenį, susiliejantis su dangumi: ,,Tai ne tik peizažas, bet ir emocija“.

Programoje dar bus atliktas Vaidos Striaupaitės-Beinarienės vokalinis opusas ,Nubudimas“, Algimanto Kubiliūno ,,Žemės diena“ ir Loretos Narvilaitės Vokalinis diptikas, kuriame šviesų ir viltingą ryto prie jūros vaizdą keičia tamsi lapkričio naktis.

„Giesmę ateičiai“ giedos nuostabia tembrų darna užburiantis vokalinis duetas „Cantus Coronatus“ – Simona Liamo (sopranas), Nora Petročenko (mecosopranas) ir ansamblis Musica Humana“. Tiek solistės, tiek ansamblis daugiausia dėmesio skiria baroko epochos ir dabarties autorių kūrybai, todėl dažnai rengia bendrus pasirodymus. Simona ir Nora taip pat dainuoja operų pastatymuose.

Lietuvos nacionalinės filharmonijos kolektyvui „Musica Humana“ neseniai pradėjo vadovauti jo narys, pripažintas šalies obojininkas Rebertas Beinaris. Kartu su juo muzikuos buvęs ilgametis ansamblio vadovas Algirdas Vizgirda (fleita), Evaldas Petkus (violončelė) ir Gediminas Kviklys (klavesinas). Šioje programoje taip pat dalyvaus dažnai su vokalistais, tarp jų – ir duetu „Cantus Coronatus“, koncertuojanti pianistė Birutė Asevičiūtė, kuri gros fortepijonu ir elektriniais vargonais.

Ateikite paklausyti nuostabios amžinosios nakties lakštingalos „Giesmės ateičiai“!

Šio koncerto bilietui yra taikomas 1,20 Eur BILIETAI.lT bilietavimo mokestis. Mokesčiui nuolaidos nėra taikomos.