„Garsų kaskados“

2017 Kovo 31 Įvykęs renginys
1 val. 50 min.
14 €, 18 €
Renginio pradžia: 18:30 val.

Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras
Meno vadovas ir vyr. dirigentas Modestas Pitrėnas
Solistai:
Lilija Gubaidulina (sopranas), Ieva Prudnikovaitė (mecosopranas), Edgaras Davidovičius (tenoras)

Fortepijoninis trio „Kaskados“: Rusnė Mataitytė (smuikas), Edmundas Kulikauskas (violončelė), Albina Šikšniūtė (fortepijonas)

Programa: Anatolijus Šenderovas, Dmitrij Šostakovič„Garsų kaskados“: nuo dramatinio iki romantinio skambesio

„Klaipėdos muzikos pavasario“ festivalis kviečia paklausyti koncerto „Garsų kaskados“, kuriame gros Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras ir bus paminėta fortepijoninio trio „Kaskados“ 20-ies metų sukaktis. Renginys vyks kovo 31 dieną, penktadienį, 18.30 val. Klaipėdos koncertų salėje. Prie dirigento pulto stovės maestro Modestas Pitrėnas, vienas ryškiausių mūsų šalies dirigentų, įvertintas Lietuvos nacionaline bei Baltijos Asamblėjos meno premijomis. Šį vakarą kartu su M. Pitrėnu ir jo vadovaujamu orkestru pasirodys ne tik instrumentinis „Kaskadų“ trio, bet ir vokalistų trio: Lilija Gubaidulina (sopranas), Ieva Prudnikovaitė (mecosopranas) bei Edgaras Davidovičius (tenoras).

 „Kaskadų“ narius Rusnę Mataitytę (smuikas), Edmundą Kulikauską (violončelė), Albiną Šikšniūtę (fortepijonas) sieja artima akademinių studijų patirtis. Bemaž tuo pat metu visi mokėsi Maskvos valstybinėje P. Čaikovskio konservatorijoje. 1997 metais jie susibūrė į nuolat koncertuojantį ansamblį. Taip atsirado „Kaskados“ – šiuo metu vienas produktyviausių kamerinių kolektyvų Lietuvoje. Trio ne kartą dalyvavo didžiuosiuose Lietuvos festivaliuose, gastroliuoti Austrijoje, Vokietijoje, Rusijoje, Baltarusijoje, Švedijoje, Lenkijoje, Japonijoje.

Puikių atlikėjų ansamblis atlieka įvairių epochų kūrinius, bet ypač rūpestingai puoselėja šiuolaikinę lietuvių muziką ir nemažai energijos skiria jos sklaidai. Tad ir jubiliejinį vakarą trio pagrieš šiemet parašytą naujausią Anatolijaus Šenderovo kūrinį – Koncertą fortepijoniniam trio ir simfoniniam orkestrui. Kaip ir būdinga A. Šenderovo kūrybai, kūrinio muzikinė plėtotė grindžiama trumpu motyvu, kuris nuskamba pradžioje ir tampa melodikos bei faktūros pagrindu. Kompozicinė technologija autoriui tėra priemonė, siekiant išreikšti emocinę ir dvasinę muzikos puses. Koncertas – tarsi dramatiškos ir gilios gyvenimo tragedijos atspindys, baigiamas nostalgišku romantiniu skambesiu.

Pirmoje vakaro dalyje dar skambės A. Šenderovo baleto „Dezdemona“ koncertinė versija. Sukurtas Vilniaus festivalio užsakymu 2005 m. baletas buvo pripažintas geriausiu lietuvišku sceniniu kūriniu ir 7 metus buvo rodomas Lietuvos nacionalinio operos ir baleto repertuare.

Antroji vakaro dalis bus skirta Dmitrijaus Šostakovičiaus muzikai. Solistai Lilija Gubaidulina, Ieva Prudnikovaitė ir Edgaras Davidovičius su LNSO atliks D. Šostakovičiaus dainų ciklą „Iš žydų liaudies poezijos“. Šis ciklas – ne romansai ir net ne dainos. Veikiau tai – gyvos dramatinės scenos, kuriose girdėti žydų liaudies, klezmeriškos intonacijos. Kūrinio atlikime susijungs skirtingo amžiaus, meninuų patičių ir tautybių solistai:

Lilija Gubaidulina baigė Kazanės valstybinę konservatoriją, keletą metų buvo Tatarstano M. Džalilio valstybinio akademinio operos ir baleto teatro solistė. Šiuo metu ji gyvena Lietuvoje, rengia koncertines programas su orkestrais. 2010 m. L. Gubaidulina tapo Lietuvos televizijos muzikinio projekto „Triumfo arka“ nugalėtoja.

Ieva Prudnikovaitė dainuoja su Lietuvos nacionaliniu, Lietuvos valstybiniu, Budapešto, WDR (Kelno), Eseno filharmonijos, Bochumo, ORF Vienos radijo simfoniniais, Lietuvos kameriniu orkestrais. Keletą metų ji dirbo Eseno Aalto operos teatre (Vokietija). Už Karmen vaidmenį G. Bizet operoje „Karmen“ I. Prudnikovaitė buvo apdovanota „Operos švyturiu“ kaip Lietuvos  nacionalinio operos ir baleto teatro Metų operos solistė. Karmen partiją ji taip pat dainavo Latvijos nacionalinėje operoje, Eseno bei Braunšveigo (Vokietija) operos teatruose.

Edgaras Davidovičius šiuo metu studijuoja vokalą Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje bei dirba LNOBT, yra mimanso artistas ir operos solistas stažuotojas.

Penkiolika D. Šostakovičiaus simfonijų amžininkai neretai vadina mūsų epochos metraščiu – jose kompozitorius – muzikos garsų filosofas atspindėjo sudėtingiausias gyvenimo problemas ir tragiškiausius žmogaus išgyvenimus. Koncerto pabaigoje skambės šio kompozitoriaus Devintoji simfonija.

Maloniai kviečiame praturtinti savo muzikinį garsyną dramatiniu ir romantiniu skambesiu!

ANATOLIJUS ŠENDEROVAS – Fragmentai iš baleto „Dezdemona“
ANATOLIJUS ŠENDEROVAS – Koncertas fortepijoniniam trio ir simfoniniam orkestrui (2017; premjera)
**
DMITRIJ ŠOSTAKOVIČ – Dainų ciklas „Iš žydų liaudies poezijos“ sopranui, mecosopranui, tenorui ir orkestrui, op. 79
DMITRIJ ŠOSTAKOVIČ – Simfonija Nr. 9 Es-dur, op. 70