„Baltijos jūros atradimai“

2016 Rugsėjo 15 Įvykęs renginys
1 val. 40 min.
18 €

XIII KONCERTINIO SEZONO ATIDARYMO KONCERTAI 2016 M.
Renginio pradžia: 18:30 val.

Baltic Sea Philharmonic
Dirigentas Kristjan Järvi (JAV)
Solistė Lidia Baich (smuikas, Austrija)

Programa: Arvo Pärt, Mieczysław Weinberg, Piotr Čaikovskij

 Po nuostaba ir susižavėjimo šūksniais palydėto pasirodymo „Klaipėdos muzikos pavasario“ festivalyje pasauliniu elitu pelnytai laikomas dirigentas Kristjanas Järvi (JAV) ir jo vadovaujamas jungtinis dešimties Baltijos šalių orkestras Baltic Sea Philharmonic antrąkart šiais metais grįžta į Klaipėdą. Audringas klaipėdiečių sutikimas paskatino atlikėjus įtraukti Lietuvą ir į naująjį koncertinį turą „Baltijos jūros atradimai“. Jo vienintelis pasirodymas mūsų šalyje įvyks rugsėjo 15 d., 18:30 val. Klaipėdos koncertų salės XIII sezono atidarymo proga.

Papirko klaipėdiečių svetingumas ir energija

„Ypatingą patirtį“ suteikęs ir „stipria kulminacija“ tapęs (D. Vilidaitė, Durys) pirmasis Baltic Sea Philharmonic pasirodymas Klaipėdoje nepaliko abejingų. G. Pilaitis iš Lietuvos ryto teigė, jog tai buvo „įspūdingas“ koncertas, po kurio „netilo šūksniai ir ovacijos“. D. Vilidaitė (Durys) pabrėžė, jog orkestras „preciziškai pagrojo sudėtingiausią programą“, taip pat „stebino šio dirigento energija, jo gebėjimas uždegti, „sureguliuoti“, išgauti norimą rezultatą“, o gausybė atliktų kūrinių bisui – tai „toks altruistiškas, retai bepasitaikantis savęs dovanojimas“.

„Mes labai nekantraujame sugrįžti į Lietuvą, nes šiais metais balandį Klaipėdoje vykęs pasirodymas paliko puikius prisiminimus. Šio Baltijos krašto žmonių svetingumas ir energija tiesiog užburia“, komentavo maestro Kristjanas Järvi. Panorę daugiau laiko praleisti Lietuvoje Europos turo repeticijoms Baltic Sea Philharmonic pasirinko Kintus, o po koncerto Klaipėdoje jų laukia Kaliningrado, Lenkijos, Danijos ir Vokietijos koncertų salės.

Programoje – ypač retas M. Weinbergo Koncerto smuikui atlikimas

Naujojo turo „Baltijos jūros atradimai“ programa pateikia gerą balansą tarp naujos, populiarios ir dar nepakankamai plačiai skambėjusios muzikos. Svarbiausiu atradimu šioje programoje laikomas V. Šostakovičiaus bičiulio modernisto Mieczysławo Weinbergo sukurtas virtuoziškasis Koncertas smuikui, kurio premjerą griežė garsusis Leonidas Koganas. Šio koncerto solo partijai pakviesta austrų kilmės atlikėja Lidia Baich, kurios pripažinimas tarp geriausiųjų jaunosios kartos smuiko virtuozų sparčiai auga.

Likusius du programos kūrinius vienija gamtos tematika – tai Arvo Pärto Swansong / „Gulbės giesmė“ bei Piotro Čaikovskio baleto „Gulbių ežeras“ orkestrinė siuita, kurią sudėjo pats K. Järvi. Tokį sprendimą maestro aiškina ne tik tuo, jog gulbė dažnai simbolizuojama Šiaurės šalių kultūroje, bet kartu siekiama pabrėžti ir Baltic Sea Philharmonic dėmesį aplinkosaugai, kurios vystymo projektams šis orkestras yra paskyręs lėšų.

Naujos srovės pradininkas ir „XXI amžiaus menininko pavyzdys“

Baltic Sea Philharmonic garsus ne tik dėl laimėto Europos kultūros prizo ar bendradarbiavimo su tokiomis žvaigždėmis kaip Valentina Lisitsa, Jonas Kaufmannas bei Angela Gheorghiu tuo metu, kai orkestro nariai grojo Baltic Sea Youth Philharmonic sudėtyje, bet ir laikomas naujos srovės pradininku muzikoje ir kultūroje. Berlyne įsikūrusio Baltic Sea Music Education fondo kuruojamas orkestras atsisakė tradicinio veiklos modelio ir pamažu tampa atskiru socialiniu judėjimu, siekiančiu sustiprinti Šiaurės regiono aplinkosaugą, kultūrą ir visuomenę. „Mes kuriame judėjimą, vienijantį jaunus žmones nuo Norvegijos iki Rusijos. Turime pasirūpinti Šiaurės regionu. Kuo būsime stipresni, tuo stipresnis bus ir mūsų regionas. Tada galime tapti pavyzdžiu visam pasauliui“, - tvirtina K. Järvi.

Kristjanas Järvi – tai „plataus profilio muzikas be sienų, XXI amžiaus menininko pavyzdys“ (Resmusica). Maestro nuopelnus pripažino ir pagrindinės pasaulinės rinkos įrašų leidyklos „Sony“, „Chandos“ ir „Naïve Classique“, išleidusios daugiau nei 60 jo kompaktinių plokštelių. Tarp orkestrų, kuriuose jis pasirodo kviestinio svečio teisėmis, puikuojasi ir aukščiausią pasaulinį prestižą pelnę Londono simfoninis orkestras, Nacionalinis Prancūzijos orkestras bei Berlyno filharmonijos orkestras, o kartu su maestro bendradarbiauja tokios žymios ir skirtingos asmenybės kaip Arvo Pärtas, Steve‘as Reichas, Esa-Pekka Salonenas bei Hauschka.

Klaipėdos koncertų salė didžiuojasi galėdama antrąkart šiais metais pristatyti prestižinį Baltic Sea Philharmonic orkestrą su elitiniu maestro Kristjanu Järvi priešakyje. Maloniai kviečiame į rugsėjo 15 dieną vyksiantį vienintelį jų pasirodymą Lietuvoje!

ARVO PÄRT – „Gulbės giesmė“
MIECZYSŁAW WEINBERG – Koncertas smuikui ir orkestrui g-moll, op. 67
***
PIOTR ČAIKOVSKIJ – Simfoninė siuita iš baleto „Gulbių ežeras“

Klaipėdos koncertų salė XIII koncertinį sezoną pradeda dviem išskirtiniais koncertais, siūlydama klausytojams pasimėgauti dviguba porcija gražiausios klasikinės muzikos. Ją atliks du ypatingi orkestrai, vedami charizmatiškiausių dirigentų  –  tai Baltic Sea Philharmonic su žaižaruojančia Kristjano Järvi asmenybe priešakyje ir Klaipėdos kamerinis orkestras, sekantis žavesiu ir įtaiga užburiančios Mirgos  Gražinytės-Tylos batutos mostus.

Abiejų orkestrų koncertines programas jungia gaivus požiūris į tradiciją, kai peržengiamos įprastos klasikinės muzikos normos ir judama ieškojimų keliu. Taip atsiranda įtaigiausi meniniai sprendimai, alsuojantys gyvybe ir jausmo jėga, tarsi suktųsi amžinas judėjimo ir džiaugsmo variklis. Kviečiame visa tai patirti! Kviečiame pasisemti įkvepiančios energijos!

 

 

 


XIII koncertinio sezono atidarymas:
 
Rugsėjo 15 d., ketvirtadienis, 18.30 val.
„Baltijos jūros atradimai“
Baltic Sea Philharmonic
Dirigentas Kristjan Järvi (JAV)
Solistė Lidia Baich (smuikas, Austrija)
Programa: Arvo Pärt, Mieczysław Weinberg, Piotr Čaikovskij
 
 
Rugsėjo 16 d., penktadienis, 18.30 val.
„Kerinti  ekspresija“
Klaipėdos kamerinis orkestras
Meno vadovas Mindaugas Bačkus
Solistė Onutė Gražinytė (fortepijonas), Milan Radič (altas, Slovakija)
Dirigentė Mirga Gražinytė-Tyla
Programa: Joseph Haydn,  Vakhtang Kakhidze