Armėniška bachiana

2018 Gruodžio 7 Įvykęs renginys
1 val. 20 min.
10.00 – 14.00 €

Renginio pradžia: 18.30 val.
Klaipėdos kamerinis orkestras
Meno vadovas Mindaugas  Bačkus
Solistai:
Vladimir Šuliakovskij (smuikas, Rusija)
Vitalij Pogosyan (dudukas, Armėnija)Gruodžio 7 dieną, penktadienį,  18.30 valandą Klaipėdos koncertų salėje  skambėsianti Klaipėdos kamerinio orkestro programa „Armėniška bachiana“ supins Johanno Sebastiano Bacho ir armėnišką muziką. Tai bus festivalio „Salve Musica“ koncertas, kuriame su Mindaugo Bačkaus vadovaujamu kolektyvu programą parengs ir kaip solistai pasirodys Vladimiras Šuliakovskis(smuikas, Rusija) irVitalijus Pogosyanas (Armėnija), grosiantis tradiciniu armėnišku instrumentu – duduku.
M. Bačkus šiuo koncertu nutarė prisiminti ir įprasminti prieš 30 metų armėnų tautą ištikusią tragediją – 1988 m. gruodžio 7 d. šalį sukrėtusį baisų žemės drebėjimą. Pasak Mindaugo, „santykis tarp senųjų armėnų giesmių ir J. S. Bacho „Fugos meno“ sukuria ypatingą muzikinę sinergiją. Mes Bachą atliksime barokiniu stiliumi, o armėniškas giesmes grosime sekdami armėniškos muzikos atlikimo tradicijomis. V. Šuliakovskis yra puikus barokinės muzikos specialistas, o V. Pogosyanas – ilgametės dudukininkų dinastijos atstovas. Abu jie ne tik atlieka, bet ir kuria muziką“.
Patyręs senosios muzikos atlikėjas, garsiosios Sankt Peterburgo konservatorijos auklėtinis V. Šuliakovskis prieš 30 mėtų įkūrė ansamblį Musica Antiqua Russica,  kuris specializuojasi senosios rusų bei Vakarų Europos kompozitorių krūybos – kantatų, oratorijų, operų – atlikime. Šiuose pastatymuose jis dažnai pasirodo ir kaip dirigentas. Jis koncertuoja kaip solistas ar koncertmeisteris su įvairiais Europos kolektyvais, daug keliauja po Rusiją, su jos chorais ir kameriniais orkestrais atlikdamas XVII-XVIII a. muziką. V. Šuliakovskis taip pat dalyvauja crossover tipo projektuose, kuriuose susijungia senoji ir tradicinė muzika, rytų tautų ir Rusijos kultūros, šiuolaikinis šokis ir kompiuterinės technologijos. Be to jis dėsto istorinio atlikimo praktiką Sankt Peterburgo konservatorijoje ir veda meistriškumo klases visame pasaulyje.
V. Pogosyanas gimė Kalnų Karabache, garsėjančiame ne tik sudėtingais jame gyvenančių tautų tarpusiavio santykiais, bet ir ilgaamžėmis dudukų grojimo tradicijomis. Perėmęs šias tradicijas iš savo tėvynainių prieš 3 dešimtmečius jis atvyko į Sankt Peterburgą ir įkūrė ten dudukų ansamblį. Šis kolekyvas atlieka tiek tradicinę armėnų liaudies kūrybą, tiek originalias V. Pogosyano kompozicijas, sukurtas autentiškos muzikinės medžiagos pagrindu.
Rusijoje ir už jos ribų V. Pogosyanas laikomas duduko virtuozu. Tai labai senas tradicinis armėnų liaudies medinis pučiamasis instrumentas, kurį galima vadinti šios šalies muzikinės kultūros simboliu. Armėnijoje jis gaminamas iš abrikoso medienos. Standartinis dudukas turi siaurą – tik vienos oktavos diapazoną, tačiau yra įvairių regioninių variacijų. Dudukas išsiskiria savo melodingu, melancholišku, bet ir skaidriu skambesiu. Grojimas šiuo instrumentu sudėtingas ir reikalauja gerų kvėpavimo įgūdžių.
Klaipėdos kamerinis orkestras, jau beveik dešimtmetį vadovaujamas azartiško violončelininko M. Bačkaus, nuosekliai gilinasi į baroko muzikos interpretaciją, tiek dalyvaudamas meistriškumo klasėse su senosios muzikos atlikimo specialistais, tiek į savo pasirodymus įtraukdamas istorinius arba autentiškus instrumentus. Jis nuolat plečia savo repertuarą ir scenos partnerių ratą, kuris šįkart pasipildo naujais kūriniais ir atlikėjais. Kviečiame paklausyti!
Johann Sebastian Bach, Vladimir Šuliakovskij ir armėnų tradicinė muzika