Naujienos

Viliojanti kovo koncertų puokštė

Pirmadienis 15 sausio 2018 16:08


Gaivinanti šviežia pavasariška žaluma, dvelkianti švelniu pirmųjų žiedų aromatu – štai jums viliojanti devynių Klaipėdos koncertų salės kovo mėnesio repertuaro koncertų puokštė!

Kovo 2 d., penktadienis, 18.30 val., I a. fojė
„Ji buvo čia...“

Koncertine programa „Ji buvo čia...“, pavadinta pagaljoje skambėsiančią Franzo Schuberto dainą, KKS debiutuos jaunosios kartos baritonas Modestas Sedlevičius, sėkmingai kopiantis karjeros laiptais. Pernai jis tapo tarptautinio V. Noreikos dainininkų konkurso laureatu (II vieta) ir buvo pakviestas dainuoti Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto bei Tartu operos teatruose.

Po konkurso solistė ir pedagogė Giedrė Kaukaitė rašė: „Modestas išmano stilių ir scenoje jaučiasi lyg žuvis vandeny, kartu nepažeisdamas trapios skonio ir saiko ribos. Girdėjome gamtos apdovanoto žmogaus, ryškios asmenybės artistišką išsisakymą, kai kaunamasi ne dėl prizo, o dėl dvasios šventės.“

Savo rečitaliui, kurį atliks kartu su pianiste Anna Anstett,solistas pasirinko    
Franzo Schuberto ir lietuvių autorių dainas. Pasak Modesto, „dainos – tai sudėtinga emocinė idėja, išreikšta per muziką ir tekstą. Tai tarytum mažytė opera, kuri telpa į keletą minučių. Schubertas yra vienas iš garsiausių dainų kūrėjų, o lietuviškas mūsų publika galės pajusti ir gerai suprasti, nes tai yra mūsų kalba, mūsų tradicija ir mūsų muzika“.

Kovo 6 d., antradienis, 18.30 val. I a. fojė
„Pokalbiai su Steinway

Kiekvienas aukščiausios klasės instrumentas – o būtent toks yra Steinway & Sons firmos fortepijonas – tarsi išskirtinė asmenybė. Jis inspiruoja mus begalinėms tobulo garso paieškoms, žavi nepakartojamu tembru, jautriai reaguoja į subtiliausius pianisto rankų prisilietimo niuansus. Tai tarsi žmogus, su kuriuo jauti sielos bendrumą, kurį supranti iš pusės žodžio.

Šį ankstyvo pavasario vakarą naująjį Steinway kalbins pianistas Jurgis Karnavičius, pernai Hamburge išrinkęs būtent šį instrumentą Klaipėdos koncertų salei. Skambės Ludwigo van Beethoveno vėlyvasis opusas Šešios bagatelės op. 126, unikalaus lietuvių genijaus Mikalojaus Komstantino Čiurlionio asmeninių dramų atspindys – V neatpažintas ciklas „Laiškai“ ir vieno iš mūsų dienų ikonų – amerikiečių kompozitoriaus minimalisto Philipo Glasso 5 etiudai.

„Pokalbiai su Steinway“ –tai trys pokalbiai, trys pasauliai. Muzika, nukelianti klausytoją į kosmoso platybes, kur kiekviena nata tampa brangakmeniu, skaidrinančiu mūsų sielas.

 

Kovo 7 d., trečiadienis, 12.00 ir 18.30 val.
Šokio ir muzikos spektaklis visai šeimai
„Mano Piteris Penas“

Tai XXI amžiaus Piterio Peno draugystės istorija – dviejų jaunuolių kelionė suaugusiųjų pasaulio link. Tarpusavio santykių peripetijos,ypač aktualios paauglystėje, pasakojamos šokio kalba. Tai jauno žmogaus bandymai ir (ne)noras suaugti, vidinės brandos paieškos. Ar tai nutinka išsikovojus vietą tarp išrinktųjų, ar tuomet, kai sugebi besąlygiškai priimti kitą kitokį ir patį save?

Šokėjai, keturių klasikinių violončelių gyvas skambesys kartu su elektronine muzika, 3D vaizdo projekcijos ir šiuolaikiškos dekoracijos scenoje nukels spektaklio „Mano Piteris Penas“ žiūrovą į savitą ir netikėtumų pilną Niekados šalį. 

Spektaklio šokio dalies autorė ir režisierė – Agnija Šeiko. Muzikinę jo dalį atliks naujų meninių ieškojimų nevengiantis kolektyvas – Klaipėdos violončelių kvartetas, kurio atsiradimo iniciatorius bei projekto muzikos vadovas yra Mindaugas Bačkus.

Specialiai šiam renginiui rašomo kūrinio autorius – žymus vokiečių kompozitorius ir muzikos prodiuseris Svenas Helbigas, savo kūryba randantis kelią į kiekvieno klausytojo širdį.

 

Kovo 9 d., penktadienis, 18.30 val.
Pavasariški valsai“

Klaipėdos choro „Aukuras“ bei pianistų Sonatos ir Roko Zubovų dueto programa „Pavasariški valsai“ žada gaivų garsų vėjo gūsį klausytojų sieloms. Pirmoji jos dalis dedikuota prancūziškojo impresionizmo meistrui, nuostabiam tapytojui garsais Claude‘ui Debussy (kovo pabaigoje sukanka 100 metų nuo jo mirties). Tarp atliekamų kompozitoriaus kūrinių bus „Antikiniai epigrafai“ ir  siuita „Pavasaris“.

Antrojoje dalyje skambės kerintys vokiečių romantiko Johanneso Brahmso „Meilės valsai“ ir  svaiginanti dabarties amerikiečių autoriaus Johno Corrigliano „Meilės daina“.

S. ir R. Zubovų fortepijoninis duetas šalies kultūrinį gyvenimą nuolat paįvairina savitomis idėjomis bei menine raiška. Pianistai kartu groja jau 20 metų, ne kartą pasirodė ir KKS scenoje.

Pavasariu alsuojančius valsus ir meilės kupinas dainas diriguos „Aukuro“ meno vadovas Alfonsas Vildžiūnas.

 

Kovo 13 d., antradienis, 18.30 val.
„Klasikos ir egzotikos banga“
                                                           

Įpusėjus kovui KKS sceną užlies „Klasikos ir egzotikos banga“. Taip pavadintą Klaipėdos kamerinio orkestro programą sudarys klasicizmo epochos kompozitorių Michaelio Haydno, Ludwigo van Beethoveno, šiuolaikinės muzikos klasiko Benjamino Britteno kūriniai. Egzotiško kolorito programai suteiks japonų kompozitoriaus Toshio Hosokawos kūrinys, kurio solo partija bus atliekama tautiniu instrumentu shô. Tai pučiamasis instrumentas, sudarytas iš 17 plonų bambuko vamzdelių, pritvirtintų prie pagrindo. Shô skambesys artimas paukščio fenikso skleidžiamiems garsams, gal todėl jo išvaizda primena sparną. Šiuo retu ir pirmą kartą KKS skambėsiančiu instrumentu gros japonė Tomoko Kiba.

Pagrindinio programos solisto ir kviestinio orkestro koncertmeisterio partiją grieš Frankas Stadleris (smuikas, Austrija). Mozarteumorchester Salzburg koncertmeisteriu dirbantį atlikėją pirmą kartą į Klaipėdą atviliojo dirigentė Mirga Gražinytė-Tyla. Praėjusį rudenį ji ir smuikininkas įkvėptai muzikavo kartu su Klaipėdos kameriniu orkestru atidarant naująjį KKS koncertinį sezoną.

 

Kovo 15 d., ketvirtadienis, 18.30 val. I a. fojė
„Ką kalba kanklės?“

„Ar kada nors įsiklausėte į koncertinių kanklių kalbą? Taip taip! Jos iš tikrųjų kalba! Kalba melodingai, švelniai, linksmai ir nerūpestingai, mąsliai ir giliai... Jos išreiškia netikėčiausias mintis ir emocijas, kurias stygomis ir instrumento vibravimu perteikia atlikėjas,“ – teigia  kanklininkė Aistė Bružaitė. Ji mėgaujasi kiekvienu prakalbintų kanklių garsu. Nevengia eksperimentų ir iššūkių, atlieka skirtingų stilių muziką, scenoje pasirodo su įvairiausiais scenos kolegomis.

A. Bružaite mokėsi Klaipėdos S. Šimkaus konservatorijoje, baigė Lietuvos muzikos ir teatro akademijos meno aspirantūros studijas. Pernai, apgynus meno projektą, jai suteiktas meno daktaro laipsnis. Aktyvią koncertinę veiklą kanklininkė puikiai derina su pedagoginiu darbu Vilniaus B. Dvariono muzikos mokykloje, bei  LMTA Liaudies instrumentų katedroje, kuriai šiuo metu vadovauja.

Kartu su A. Bružaite muzikuos jos kolegė Jolita Matkiene (kanklės) bei Agne Stančikaite (sopranas). Jaunoji solistė taip pat yra S. Šimkaus konservatorijos ir LMTA auklėtinė, praėjusiį pavasarį debiutavusi Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro scenoje.

Koncerte „Ką kalba kanklės?“ turėsite galimybę išgirsti lietuvių ir užsienio autorių kūrinius, transkribuotus koncertinėms kanklėms, jų duetui bei sopranui. Tikime, būsite maloniai nustebinti ir jaukiai praleisite vakarą.

Kovo 21 d., trečiadienis, 18.30 val. I a. fojė
„Vario tiltai“

Klaipėdos brass kvinteto koncerte šįkart svečiuosis jaunieji kolegos iš Vilniaus –  Lietuvos muzikos ir teatro akademijos brass ansamblis, vadovaujamas Mariaus Balčyčio. Šį žmogų pažįstame kaip puikų trombonininką, tačiau būsimoje programoje jis negros, bet diriguos ansambliui. Atlikėjas yra baigęs Klaipėdos S. Šimkaus konservatoriją, garsėjančia puikiu pūtikų rengimu, o dabar jo studentų kolektyve groja keletas buvusių „šimkiukų“.

Beje, iš penkių Klaipėdos brass kvinteto narių net keturi – Sigitas Petrulis (meno vadovas, trimitas), Monika Miliauskienė (valtorna), Steponas Sugintas (trombonas) ir Vidmantas Liasis (tūba) – mokėsi toje pačioje S. Šimkaus konservatorijoje. Tik vienintelis Alius Maknavičius trimito grojimo pagrindų  sėmėsi Kauno J. Gruodžio konservatorijoje.

Programa „Vario tiltai“sujungs įvairaus amžiaus ir skirtingos meninės patirties atlikėjus, grojančius pučiamaisiais instrumentais (tiesa, LMTA brass ansamblio sudėtyje bus ir mušamieji). Ji taip pat suvienys uostamiestyje ir sostinėje dirbančius, klasiką ir moderniąją kūrybą grojančius bei klausančius žmones. KKS I aukšto fojį prisipildys skambaus vario gaudesio, kuris tikrai pažadins iš žiemiško stingulio.

 

Kovo 23 d., penktadienis, 18.30 val. I a. fojė
„Romantinės fantazijos“

Šios programos iniciatorius – violončelininkas Glebas Pyšniakas, degantis aistra groti ir kuo daugiau koncertuoti. Talentingas atlikėjas turi organizacinių gebėjimų, neapsiriboja darbu Klaipėdos kameriniame orkestre, o daug keliauja, bendrauja su įvairių šalių kolegomis ir inicijuoja vertingus meninius projektus.

Paklaustas apie būsimo koncerto sumanymą, Glebas pasakojo: „Esu buvęs Gwendolyn Masin vadovaujamame festivalyje Šveicarijoje ir nuo to laiko ją prisimenu kaip labai charizmatišką smuikininkę. Vis pagalvodavau, kad būtų smagu kartu pagroti. Palankiai susiklosčius situacijai pakviečiau ją parengti bendrą programą ir pirmąkart pasirodyti Lietuvoje. O Baiba Osina – fantastiška latvių pianistė, šiuo metu reziduojanti Vienoje, puiki kamerinės muzikos atlikėja. Jau esu su ja daug kartų koncertavęs.

Pirmojoje koncerto „Romantinės fantazijos“ dalyje skambės smuiko ir fortepijono, smuiko ir violončelės bei violončelės ir fortepijono duetai.  O antrojoje – grandiozinis Piotro Čaikovskio Fortepijoninis trio, jaudinantis klausytojus romantizmo emocijų audra.“


Kovo 24 d., šeštadienis, 15.00 val. I a. fojė
Koncertas visai šeimai
„Sakmių siuita“

Teatralizuotas koncertas „Sakmių siuita“ – tai kelionė į nepaprastą gamtos pasaulį. Stebuklinga, paslaptinga, kerinti, magijos pilna istorija apie žmones, gyvulius, medžius ir velnius. Šios kelionės metu sutiksite kurmį, vėžį, girdėsite vieversio ir kregždės pokalbį, sužinosite, kodėl medžiai nešneka ir kodėl uosį vadina neregiu. Sutiksite pokštaujantį velnią, šiaučių bebaimį ir sužinosite, kas vykdavo vėlais subatvakariais. Lydimi soprano, fleitos ir fortepijono garsų, kartu su Šešėlių teatru ir aktoriumi Mindaugu Ancevičiumi leisitės į nepaprastą kelionę.

Keliautojus lydės dabarties lietuvių muzikos klasiko Felikso Bajoro „Sakmių siuitos“ muzika. Parašyta beveik prieš 50 metų, ir šiandien ji išlieka tarp populiariausių ir originaliausių lietuviškų kūrinių. Siuita sukurta pagal kalbininko Kazimiero Būgos užrašytą prozinę tautosaką, o jos daliai apie ąžuolą panaudotas liaudies dainos tekstas. Šviesiai lyriška ir kupina sodrių niuansų, humoro kūrinio nuotaika inspiravo jaunosios kartos atlikėjus Jomantę Šležaitę, Vytenį Gurstį ir Simoną Zajančauskaitę parengti nuotaikingą edukacinį projektą.