Naujienos

Valstybės šimtmetį šlovinkime muzika

Penktadienis 15 gruodžio 2017 11:43


2018 m. sausio–vasario repertuaro afiša iš karto traukia dėmesį išskirtiniais projektais – pradedant laikmečio aktualijas žyminčiais ar įspūdingus kūrinius bei atlikėjus pristatančiais ir baigiant netikėtose erdvėse vyksiančiais renginiais. Tikimės, kad tiek melomanai, tiek jaunieji klausytojai tarp jų atras sau įdomiausią programą.

Sausio 10 d., trečiadienis, 18.30 val.
„Virtuozų duetas“

Du išskirtiniai atlikėjai Kasparas Uinskas ir Jevgenijus Božanovas, daug koncertuojantys kaip solistai, prieš keletą metų nutarė parengti programą kaip fortepijoninis duetas. Tai buvo labai sėkmingas projektas, kurį pianistai pakartojo dar keletą kartų, sužavėdami gausią Lietuvos publiką. Klaipėdiečiai netrukus vėl turės galimybę išgirsti šių dviejų aukščiausio lygio ir savitų partnerių dialogą. Kelias dienas Klaipėdos koncertų salėje vyksiančius dueto įrašus naujai kompaktinei plokštelei vainikuos koncertinis pasirodymas. „Virtuozų dueto“ programoje busSergejaus Prokofjevo, Sergejaus Rachmaninovo ir Maurice‘o Ravelio kūriniai.

Pasak amerikiečių kritiko, „E. Božanovas vienoje muzikinėje frazėje išgauna daugiau garso atspalvių, negu dauguma pianistų per visą savo gyvenimą...“ „...Didis pianistas ir muzikas…“, „…kvapą gniaužiantis jausmingumas, tai buvo absoliučiai magiška…“ – taip apie Kasparo Uinsko skambinimą rašo užsienio muzikos kritikai. O ką apie „Virtuozų duetą“ pasakytumėte Jūs? Ateikite į koncertą ir susidarykite savo nuomonę, ypač jei dar jų negirdėjote!

Sausio 12 d., penktadienis, 18.30 val.
„Improvizacijos aistra“

Klaipėdos kamerinio orkestro meistriškumo savaitė, vyksianti sausio pradžioje, bus įtvirtinta baigiamuoju koncertu. Orkestro meno vadovas Mindaugas Bačkus šįkart ryžosi pežengti akademinės muzikos ribas ir praplėsti savo kolektyvo kompetencijos akiratį improvizacijos ir  džiazo muzikos gebėjimais. Savaitę su orkestru dirbs ir improvizuotą programą rengs unikali ir spalvinga kūrybinė asmenybė – saksofonininkas, kompozitorius, pedagogas, neišsenkantis kūrybinių idėjų generatorius Vladimiras Čekasinas. Pasak Mindaugo, tai „pasaulio muzikos legenda, sukūrusi visą muzikos atlikimo ir komunikavimo filosofiją. Mes norime, kad jis pasidalintų su mumis savo patirtimi ir verbalizuotų tą unikalią muzikavimo sampratą“.

Čekasinas yra lietuviškojo džiazo guru, išskirtinis pedagogas, kurio tiesioginę ar netiesioginę įtaką patyrė dauguma Lietuvos džiazo muzikų. Tarp jų yra ir paties menininko dukra, Maskvoje gyvenanti ir kurianti džiazo smuikininkė Anna Čekasina, taip pat dalyvausianti koncerte „Improvizacijos aistra“.

Sausio 19 d., penktadienis
„Dėlionė orkestrui IV“

Klaipėdos kamerinio orkestro programa „Dėlionė orkestrui IV“ šįkart bus labai neįprasta. Visų pirma tuo, kad trumpi šios programos koncertai vyks visą dieną skirtingu laiku įvairiose miesto erdvėse. KKO kamerinių ansamblių pasirodymai vyks kavos namuose „Kavos architektai“, I. Simonaitytės viešojoje bibliotekoje,LCC tarptautiniame universitete, sporto ir sveikatingumo klube „Impuls“, knygyne „Pegasas“ (PC „Akropolis“), o Šv. Pranciškaus Asyžiečio koplyčioje susirinks ir koncertuos visas orkestras. Meno vadovo Mindaugo Bačkaus iniciatyva orkestro dėlionė skambės nuo ankstyvo ryto iki vėlyvo vakaro ten, kur nesitikėtum ją išgirsti. Taip tikimasi telkti bendruomenę, muzikos gerbėjus ir surinkti orkestro dėlionę kartu su klausytojais.

Sausio 24 d., trečiadienis, 12.00 ir 18.30 val.
Koncertas visai šeimai
„Žaismingos muzikos orkestras koncertuoja su Mere Popins!

Turime jums gerą žinią, kad bus kartojamas prieš porą metų didelio susidomėjimo sulaukęs edukacinis projektas „Žaismingos muzikos orkestras koncertuoja su Mere Popins!“ Šis muzikinis spektaklis visai šeimai sukurtas P. Travers tekstų ir M. Dunajevskio muzikos, skambančios kino filme „Iki pasimatymo, Mere Popins“, motyvais. 

Renginys skiriamas visai šeimai, nes dabartinės kartos mamos bei tėčiai užaugo lydimi filmo herojų dainų. Turbūt ne viena iš mamų vaikystėje norėjo būti tokia elegantiška kaip Merė Popins. Turbūt dauguma svajojo apie tokią kaip jos suknelę, skėtį ar rankinę...

Klaipėdos jaunimo teatro aktorių Evelinos Šimelionės ir Donato Želvio, projekto  režisierės ir aktorės Laimos Akstinaitės bei Klaipėdos kamerinio orkestro atliekamas spektaklis išsilies džiugiomis ir spalvingomis emocijomis. Suaugusiuosius jis trumpam sugrąžins į vaikystę, primins dainas ir svajones. Merė Popins scenoje linksmai auklės vaikus ir kurs stebuklus. Žavėsimės šios ledi Tobulybės išvaizda bei išmintimi, o namo grįšime prisipildę nuoširdaus gerumo.

Sausio 25 d., ketvirtadienis, 18.30 val.
„Baltijos laisvė“
Baltijos valstybių nepriklausomybės 100-mečiui

Nepaimsi nepakelsi neparodysi
Nepavalgydinsi jos ir nepagirdysi
Ne valiavimuos ne šūkiuose ne odėse
Mūs atodūsiuos ji matosi ir girdisi

Justinas Marcinkevičius, „Laisvė“

Lietuva, Latvija ir Estija – tarsi trys bendraamžės seserys, prieš šimtą metų atvertusios naują – laisvės puslapį savo valstybių istorijos knygose. Jas vienija ne tik Baltijos jūra, Baltijos kelias ar dainų šventės, UNESCO pripažintos Pasaulinio žodinio ir nematerialaus kultūros paveldo šedevru. Jų vienybę liudija ir glaudus koncertinių institucijų bei menininkų bendradarbiavimas.

Programoje „Baltijos laisvė“ skambės trijų Baltijos šalių kompozitorių kūriniai. Didžiausia koncerto intriga – šių metų Lietuvos nacionalinės premijos laureatės kompozitorės Justės Janulytės naujo kūrinio „Here at the quiet limit“ premjera. Bus atlikti žymiausių Estijos ir Latvijos kūrėjų Erkki-Sven Tüüro bei Peterio Vasko opusai. Beje, pastarasis autorius studijavo Vilniuje ir gerai kalba lietuviškai. Šią unikalią baltiškąją programą rengia Lietuvos kamerinis orkestras, Estijos nacionalinis vyrų choras ir solistai – vokalistai. Klaipėdos koncertų salė bus pirmoji „Baltijos laisvės“stotelė,po kurios projektas keliaus į Kauną, Vilnių ir Taliną.

Sausio 31 d., trečiadienis, 18.30 val.
„Turangalila“
giesmė meilei

Savo 29-ojo gimtadienio išvakarėse Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras, vadovaujamas ir diriguojamas maestro Gintaro Rinkevičiaus, melonamus pradžiugins ypatinga muzika – prancūzų kompozitoriaus Olivier Messiaeno simfonija „Turangalila“. Šiame įspūdingame 10 dalių ir daugiau nei valandą trunkančiame kūrinyje O. Messiaenas kuria religiją iš meilės. Fatališka meilė, kuriai neįmanoma atsispirti, čia neatsiejama nuo mirties – tai tarsi kūno ir proto ribų peržengimas, susiliejimas su begaline kosmine erdve. Pavadinime supinti du sanskrito kalbos žodžiai: Turanga – tai bėgantis laikas, judesys ir ritmas; Lila – tai meilė, žaismas: dieviškosios kūrybos, gyvenimo ir mirties žaismas. Turangalila – tai himnas meilei ir džiaugsmui, judesiui ir ritmui, laikui, gyvenimui ir mirčiai.

Šio įspūdingo opuso solinę fortepijono partiją gros fortepijono virtuozas Alexanderis Paley. Tarp Paryžiaus ir Niujorko gyvenantis menininkas ne kartą yra prisipažinęs, kad Lietuva jo gyvenime tapo viena brangiausių šalių. Žymus pianistas yra ilgametis G. Rinkevičiaus ir LVSO kūrybinis partneris.

Prancūzų pianistas Bruno Perrault atliks solinę partiją unikaliu muzikos instrumentu – Marteno bangomis. Egzotiškas ir labai retai koncertuose skambantis elektroninis instrumentas bus specialiai atgabentas šiam projektui iš Prancūzijos.

Vasario 2 d., penktadienis, 18.30 val. I a. fojė
„Dainuok, mano siela“

Koncerte „Dainuok, mano siela“ klausysimės Viktorijos Miškūnaitės (sopranas) ir Eugenijaus Chrebtovo (baritonas) dainavimo. Abu solistai yra pagrindinių vaidmenų atlikėjai Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre. Metų operos solistės nonimaciją ir „Auksinį scenos kryžių“ geriausios operos solistės kategorijoje pelniusi V. Miškūnaitė savo kūrybinėje biografijoje jau turi sukaupusi brandžių vaidmenų, surinkusi tarptautinių konkursų ir meistriškumo kursų patirtį.  Nuo pat mažens ji degė begaliniu noru dainuoti.

Ukrainoje gimęs Eugenijus Chrebtovas viename interviu teigia, kad jam geriausia yra Lietuvoje, ten, kur namai. Jo idealas – dainininkas, kuris sugeba nemeluoti sau, būti atviras ir profesiškai sąžiningas. E. Chrebtovas yra sukaupęs solidų profesinių pasiekimų ir įvairių meninių patirčių bagažą.

Pasak solistams akompanuosiančio pianisto Dariaus Mažinto, „koncerte skambės žinomų operų arijos, lietuvių autorių kūriniai, taip pat Richardo Strausso vokalinis ciklas, kuris buvo sukurtas mylimajai sužadėtuvių proga. Bus ir Vytauto Barkausko satyrinis ciklas apie kiškį ir kitus gyvūnus“.

Vasario 7 d., trečiadienis, 18.30 val. I a. fojė
„Fortepijono revoliucionieriai“

Penki kompozitoriai, penkios gyvenimo istorijos, lėmusios tai, kaip šiandien suprantame pianizmą ir mėgaujamės fortepijono garsais. Jaunosios kartos atlikėjos Julija Bagdonavičiūtė ir Živilė Kudirkaitė savo programoje pristatys penkis fortepijono korifėjus, sugebėjusius priversti kadaise „mušamuoju“ instrumentu buvusį fortepijoną dainuoti, jausti ar skambėti kaip visas orkestras. Programoje „Fortepijono revoliucionieriai“ išgirsime Ludwigo van Beethoveno, Ferenco Liszto, Sergejaus Prokofjevo, Sergejaus Rachmaninovo ir Claude‘o Debussy kūrinius.

Julija ir Živilė yra 2017 metų  vasarą pajūryje vykusios jaunųjų pianistų profesiniam tobulėjimui skirtos vasaros akademijos „Klaipėda Piano Masters“ laureatės. Julija šiuo metu studijuoja Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje Vilniuje bei Veimaro F. Liszto muzikos akademijoje (Vokietija), o Živilė – Vytauto Didžiojo universiteto menų akademijoje Kaune. Abiejų pianisčių kūrybinėse biografijose įrašyti laimėjimai tarptautiniuose konkursuose, dalyvavimas meistriškumo klasėse ir aktyvi koncertinė veikla.

Vasario 9 d., penktadienis, 18.30 val.
„Gitaros fiesta“

„Šįkart mes „švęsime“ gitarą“, – teigia Klaipėdos kamerinio orkestro meno vadovas Mindaugas Bačkus, prieš kelerius metus inicijavęs pirmąją programą, nuo kurios prasidėjo atskiriems instrumentams dedikuojamų fiestų ciklas. Dabar atėjo eilė gitarai, vienam seniausių muzikos instrumentų, kurio stygų skambesys jaudina milijonus širdžių visame pasaulyje.

„Gitaros fiestoje“ klausysimės tiek pripažintų šio instrumento meistrų, tarp kurių bus ir Baltijos gitarų kvartetas, tiek kylančių jaunų atlikėjų. Skambės kūriniai įvairių tipų gitaroms – nuo akustinės iki elektrinės, kuriai atstovaus Eugenijus Jonavičius bei Tomas Varnagiris. Tai bus originalios kompozicijos, sukurtos pačių gitaristų, vienas iš jų – Chrisas Ruebensas, bei žinomų autorių kūriniai, aranžuoti gitarai ir kameriniam orkestrui.

Gitara yra vienas populiariausių ir universaliausių instrumentų. Juo išmokti groti paprastas melodijas ar pritarti dainuojant gali beveik kiekvienas, taip atrasdamas save muzikoje. Profesionalių atlikėjų rankose gitara skamba kaip visavertis koncertinis instrumentas. Tai liudys ir koncertas „Gitaros fiesta“, į kurį maloniai kviečiame!

Vasario 23 d., penktadienis, 18.30 val. I a. fojė
„Prieš tau užgęstant“

Pasirodymais su orkestrais, solinėmis programomis ir įrašais Lietuvos ir užsienio melomanams gerai žinomas pianistas Gabrielius Alekna imasi vokalinio kamerinio žanro kartu su taip pat Niujorke gyvenančia, studijas garsiojoje Juilliardo mokykloje baigusia ir aktyviai koncertuojančia dainininke Darynn Zimmer. Programa „Prieš tau užgęstant“ inspiruota abiejų atlikėjų dievinamo lygiai prieš šimtmetį mirusio prancūzų kompozitoriaus Claude’o Debussy muzikos, kurioje jungiasi daugiaprasmės simbolistų aliuzijos, efemeriškos impresionizmo spalvos, kerinti laisvė ir sykiu iki mažiausių detalių tobula konstrukcija.

Į vokalinių miniatiūrų programą taip pat įsiterps kūriniai solo fortepijonui. Klausytojai dar išgirs C. Debussy pirmtako Gabrielio Fauré, Roberto Schumanno ir Hugo Wolfo bei amerikiečių kompozitorių vokalinę kūrybą – nuo dar vieno sukaktuvininko Leonardo Bernsteino iki Ricky‘o Iano Gordono bei iš Lietuvos kilusios Lori Laitman dainų premjerų.

Vasario 28 d., trečiadienis, 12.00 ir 18.30 val.
Koncertas visai šeimai
„Žaismingos muzikos garsų orkestras“

Miuziklas, kurio dainas mintinai moka visi šio žanro gerbėjai.
Kūrinys, jau beveik 60 metų neprarandantis savo populiarumo.
Tai tikrais įvykiais paremta istorija, jaudinanti  skirtingų kartų žmones visame pasaulyje.
Tai – „Muzikos garsai“, visiems puikiai žinomas ir visų mėgstamas miuziklas, pagal kurį pastatytas muzikinis filmas tapo vienu komerciškai sėkmingiausių kūrinių kino istorijoje.

Jis ir įkvėpė  KKS edukacinio projekto visai šeimai „Žaismingos muzikos garsų orkestras“ tęsinį. Smagią muzikinę-teatrinę improvizaciją minėtomiuziklo temomis scenoje kurs profesionalūs jaunosios kartos aktoriai Evelina Šimelionė, Gytis Šimelionis, būsimoji aktorė Livija Krivickaitė ir dainuojantys vaikai iš Klaipėdos Vydūno gimnazijos bei lopšelio-darželio „Ąžuoliukas“. Jiems akompanuos Klaipėdos kamerinis orkestras.

Kartais užmirštame būti geri, ypač tiems, kurie yra šalia. Pamirštame, kad reikia šypsotis vieni kitiems, branginti vienas kitą ir dažniau būti visiems kartu. O muzika gali dar labiau mus suartinti. Klausykimės muzikos, dainuokime, suaugusieji, kartu su vaikais ir šypsokimės!