Kariliono festivalis 2016

Klaipėdos kariliono festivalis: ypatingas varpų gausmas

VARPAI KVIEČIA!

2016 m. birželio 20 - birželio 24 d.


KLAIPĖDOS KARILIONO MUZIKOS FESTIVALIS: TESKAMBA VARPAI!

Klaipėdos miesto garsinis peizažas šiandien jau nebeįsivaizduojamas be Klaipėdos kariliono. Tai vienas iš trijų Lietuvoje esančių tokio pobūdžio muzikinių instrumentų, tapęs uostamiesčio savitumo simboliu. Klaipėdos centrinio pašto bokšte jis buvo sumontuotas 1987 m. Buvo rengiami kariliono muzikos festivaliai, kurių paskutinis įvyko 2003 metais. 2014 metais kariliono muzikos festivalių tradicija buvo atgaivinta.
Klaipėdos kariliono festivalis – tai keturi koncertai per vieną ilgiausią metų dieną. Tada virš miesto sklinda ypatingas varpų gausmas. Jis girdisi visame senamiestyje, tačiau geriausia šios muzikos klausytis Laikrodžių muziejaus kiemelyje. Koncertai transliuojami dideliame ekrane, tad visi klausytojai gali ne tik girdėti, bet ir stebėti varpinėje grojančius atlikėjus.
Kelias dienas prieš festivalį įvairiose miesto vietose galima išgristi festivalio šaukinius ir susipažinti su Klaipėdos karilionui skirta paroda. Taip pat rengiamos ekskursijos į Klaipėdos centrinio pašto bokštą, kurių metu visi norintys galI iš arčiau pamatyti šį retą instrumentą.

KARILIONO ADRESAS
Liepų g. 16, Klaipėda

Besidomintiems organizuojamos pažintinės ekskursijos į kariliono bokštą.
KARILIONO VADYBA
Kristina Žiogaitė
Kultūrinės veiklos vadybininkė (meno kolektyvams)
T + 370 46 39 39 62
M + 370 620 64 151
kristina@koncertusale.lt

Keliaujančio kariliono koncertai

Birželio 20 d., pirmadienis, 19 val. prie BIG‘o prekybos centro (Taikos pr. 139)
Birželio 21 d., antradienis, 19 val. prie „Debreceno“ prekybos centro / parduotuvės „Vaikų pasaulis“ (Taikos pr. 101)
Birželio 22 d., trečiadienis, 19 val. prie AKROPOLIO prekybos centro (Taikos pr. 61)
 
Kęstutis Kačinskas arba Stanislovas Žilevičius gros specialiai iš Gdansko (Lenkija) atvykusiu unikaliu varpų instrumentu. Jį sudaro 48 varpai, kurių svoris – 5 tonos. Tiek pat varpų sudaro ir Klaipėdos karilioną.
Minėtose koncertų vietose nuo ryto veiks ekspozicija „Klaipėdos karilionas“
 

Birželio 24-osios 12 valandą festivalio pradžią paskelbs „Vidudienio varpai“, kuriuos prakalbins klaipėdiečiai Kęstutis Kačinskas ir Stanislovas Žilevičius. Jie ištikimai tarnauja karilionui, skleidžia jo muziką jau beveik 30 metų. Atlikėjai yra koncertavę Danijoje, Belgijoje, Vokietijoje, Prancūzijoje, Olandijoje, JAV, įrašę kompaktinių plokštelių, išleidę natų leidinių, aranžavę ir sukūrę kūrinių šiam instrumentui.

Atidarymo koncerte skambės pačių karilionininkų kūryba ir šešios naujų kūrinių premjeros. Juos sukūrė Vaida Striaupaitė-Beinarienė, Zita Bružaitė, Vytautas Germanavičius, Laima Jedenkutė, Rytis Mažulis ir Remigijus Šileika. Kelios kompozicijos skirtos atlikti karilionui ir trimitui. Tada kartu su varpų garsais virš miesto sklis Algirdo Januševičiaus meistriškai valdomo instrumento skambesys. Tai bus simboliški garsų šaukiniai ir padėka profesoriui Juliui Juzeliūnui, savo prasminga veikla sugebėjusiam suderinti kūrybą, pedagoginį darbą ir kilnią pareigą tautai svarbiu jos istorijos metu.

15 valandos koncerte „Popietės varpai“ gros duetas Toru Takao ir Katarzyna Takao-Piastowska, atstovaujantis Japonijos, Lenkijos ir Vokietijos kariliono kultūroms ir siekiantis jas skleisti pasaulyje. Abu atlikėjai yra tarptautinių kariliono konkursų laureatai, o skambinimo šiuo retu instrumentu meną studijavo Olandijoje ir Belgijoje. Minėtos šalys garsėja ne tik sena ir aukšta kariliono kultūra, bet ir gausiausiu jų skaičiumi pasaulyje: Olandijoje yra net 182, o Belgijoje – 89 varpų instrumentai. Vokietijoje, kur atlikėjai šiuo metu gyvena, jų yra 45.
T. Takao ir K. Takao-Piastowskos programoje daugiausia skambės originalūs kūriniai karilionui, kuriuos sukūrė olandų, belgų ir danų autoriai.

18 valandą pasigirs „Vakaro varpai“, kuriuos kalbins karilionininkė iš Lenkijos Monika Kaźmierczak. Antrą kartą festivalyje pasirodysianti atlikėja yra kelių tarptautinių konkursų laureatė, aktyviai koncertuojanti Olandijoje, Danijoje, Prancūzijoje, Belgijoje, JAV. Ji dėsto Gdansko muzikos akademijoje ir vadovauja Lenkijos karilionininkų gildijai.

Kartu su M. Kaźmierczak muzikuos Klaipėdos kamerinis orkestras, vadovaujamas Mindaugo Bačkaus. Negausų originalių kūrinių karilionui ir styginiams repertuarą papildys nauja klaipėdietės, šiuo metu studijuojančios Vokietijoje, Linos Posėčnaitės kompozicija trimitui, karilionui ir styginiams. Žymaus britų autoriaus Michaelio Nymano muziką palydės Mariaus Pinigio šiuolaikinis šokis. Ramus varpų ostinato iš aukštybių prabils Mikalojaus Konstantino Čiurlionio miniatiūroje „Viešpaties angelas“. Kamilio Cieśliko kūrinyje regėsime net vandens fontanus! Bokšte grojančio kariliono ir kiemelio scenoje griežiančio orkestro vienalaikis ir darnus skambėjimas bus dirigento Modesto Barkausko rankose.

Sakoma, kad kaskart, kai suskamba varpai, sparnus išskleidžia angelai...

„Nakties varpai“ 21 valandą įstabia Zitos Bružaitės kantorija „Lumen fidei“ / „Tikėjimo šviesa“ vainikuos festivalio programą. Kūrinys alsuoja viduramžių epochos dvasia, perteikiančia tikėjimo ir kasdienio gyvenimo santaiką. Kartais ją keičia improvizaciniai muzikiniai intarpai, kuriuose atsispindi dabarties laikų skambesys, kuriamas džiazo, elektronikos, populiariosios, roko ar crossover muzikos stilių pynėmis. Šiame opuse taip pat yra kriptogramų, „sekretų“ ar kitų simbolių, įgyjančių sakralinės reikšmės. Autorė kviečia įsiklausyti ir pajusti bendrą kūrinio tekėjimą, ekspresiją, žaismingą įvairių nuotaikų bei spalvų šokį, kuriuo skleidžiasi tikėjimo šviesa, vedanti mus per gyvenimą.

Kantoriją atliks choras „Jauna muzika“, ansamblis „Protuberus brass“ ir gausus solistų būrys. Tarp jų bus kontratenoras Piotr Olech (Lenkija), bosas Liudas Mikalauskas, saksofonininkas Jan Maksimovič, perkusininkas Arkadijus Gotesmanas ir kiti. Karilionu gros Austėja Staniunaitytė, pirmoji atlikėja moteris šalyje, rengianti koncertines programas. Tobulos balsų ir instrumentų harmonijos siekiams vadovaus pripažintas dirigentas ir kompozitorius Vaclovas Augustinas.

Teskamba Klaipėdos kariliono varpai!

KKS informacija